11 oraz 12 maja Festiwal Podróży i Czasu Wolnego "PIKNIK NAD ODRĄ" świętował swoje 20. urodziny na Wałach Chrobrego w Szczecinie!

Podczas dwudniowego Festiwalu, ponad 70 tys. uczestników zwiedziło popularne Targi Turystyczne MARKET TOUR, które zgromadziły wystawców z całej Polski i z zagranicy. Piknik nad Odrą urozmaiciła także nowa strefa Discover Pomerania. Nie zabrakło licznych, stałych punktów programu, takich jak Wielkie Gotowanie, Jarmark Rozmaitości, Festiwal Smaków Food Trucków, strefa dla dzieci “Ocean Zabawy”, Wesołe Miasteczko, strefa Browarów Rzemieślniczych.

piknik nad odrą odra międzynarodowe targi turystyczne szczecin polska market tour
piknik nad odrą odra międzynarodowe targi turystyczne szczecin polska market tour

Targi Turystyczne MARKET TOUR

Na strefie Targów Turystycznych Market Tour uczestnicy mieli okazję poznać najpiękniejsze zakątki Polski, a także znaleźć inspiracje do planowania swoich wymarzonych podróży. Na targach obecnych było ponad 100 wystawców prezentujących oferty turystyczne, w tym 15 polskich województw! Nie zabrakło również krajów z zagranicy, m.in. z Czech, Niemiec, Tunezji,  Cypru, a także Kuby, Hiszpanii, oraz osobne stoisko Gran Canarii.

“Piknik nad Odrą w tym roku miał także wyjątkowych gości – po raz pierwszy w historii wydarzenia dołączyli do nas aż dwaj partnerzy. Oprócz regionu partnerskiego – Mazowsza, gościliśmy także kraj partnerski, którym została Tunezja. Nasi partnerzy wzbogacili targi o swoje unikalne atrakcje turystyczne oraz kulturowe, a także zainspirowali uczestników wyjątkowymi smakami kulinarnymi podczas Wielkiego Gotowania, co było jednym z kulminacyjnych punktów Festiwalu” – mówi Wojciech Heliński, organizator Pikniku nad Odrą.

Debiut strefy Discover Pomerania na imprezie był istotnym wydarzeniem Festiwalu. Prezentowane tam byłokulturowe i turystyczne bogactwo Euroregionu Pomerania. Ta specjalna przestrzeń zgromadziła 25 wystawców z polskich i niemieckich obszarów Euroregionu Pomerania, którzy z entuzjazmem dzielili się swoją wiedzą i pasją do regionu. Zainteresowane osoby miały unikalną okazję do wyruszenia na wirtualną ekspedycję po malowniczych zakątkach Pomeranii, co było możliwe dzięki goglom VR i prezentacjom wykonanym w technologii fotografii 360°. Dodanie strefy „Discover Pomerania” do programu Targów „Market Tour” nie tylko wzbogaciło ofertę wydarzenia, ale również podkreśliło ważność i atrakcyjność transgranicznej współpracy w ramach Euroregionu Pomerania.

WIELKIE GOTOWANIE odbyło się dwa razy!

Ze względu na jubileuszową edycję, dla wszystkich odwiedzających Piknik nad Odrą, przygotowano niespodziankę!

Wielkie Gotowanie, które każdego roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem, w tym roku po raz pierwszy w historii wydarzenia, kulinarna podróż miała miejsce dwukrotnie! W sobotę 11 maja wszyscy odwiedzający mogli zanurzyć się w smakach Tunezji, próbując autentycznego kuskusu, co stanowiło prawdziwą ucztę dla podniebienia.

Dzień później, w niedzielę 12 maja, organizatorzy razem z Mazowszem, jako regionem partnerskim, zaprosili na prawdziwie mazowiecki smak – barszcz chrzanowo-buraczany z białą kiełbasą i jajkiem, który równie entuzjastycznie został przyjęty przez uczestników.

piknik nad odrą odra międzynarodowe targi turystyczne szczecin polska market tour
piknik nad odrą odra międzynarodowe targi turystyczne szczecin polska market tour
piknik nad odrą odra międzynarodowe targi turystyczne szczecin polska market tour
piknik nad odrą odra międzynarodowe targi turystyczne szczecin polska jarmark
piknik nad odrą odra międzynarodowe targi turystyczne szczecin polska strefa browarów rzemieślniczych

Jarmark Rozmaitości i Gastronomia na mapie Pikniku

Oprócz najważniejszego punktu programu Targów Turystycznych Market Tour, strefy tematyczne zostały zapełnione przez blisko 250 wystawców! W malowniczych alejkach Jarmarku Rozmaitości, odwiedzający mogli podziwiać i nabywać ręcznie wykonaną biżuterię, naturalne kosmetyki, wyroby drewniane i skórzane, ceramikę, akcesoria kuchenne oraz oryginalne pamiątki z różnych regionów.

U podnóża Wałów Chrobrego, po obu stronach fontanny, znalazła się strefa gastronomiczna. Przy ulicy Admiralskiej zorganizowano Festiwal Smaków Food Trucków, gdzie smaki z całego świata spotkały się w jednym miejscu. Uczestnicy Pikniku nad Odrą mieli okazję skosztować holenderskich kapsalonów, tatarsko-krymskich pierogów, owoców morza, soczystych burgerów wołowych, chrupiących frytek belgijskich oraz na zakończenie -hiszpańskich churros, świeżych owoców zanurzonych w czekoladzie i aromatycznych węgierskich ciastek kominkowych.

Po drugiej stronie fontanny, poniżej ulicy Komandorskiej, dla entuzjastów piwa kraftowego powstała Strefa Browarów Rzemieślniczych. To miejsce okazało się idealne nie tylko do degustacji unikalnych i wysokiej jakości trunków, ale także do poznania historii i technik warzenia piwa przez lokalnych rzemieślników. Od wyjątkowych smaków po nowatorskie receptury, każdy miłośnik piwa mógł znaleźć coś dla siebie. Ta część Pikniku nad Odrą była niezwykle popularna, a w sobotę działalność strefy była przedłużona nawet do północy, oferując dodatkowe atrakcje w postaci muzyki serwowanej przez szczecińskich DJ’ów.

Strefy pełne rozrywki dla małych i dużych

Festiwal Podróży i Czasu Wolnego nie mógł odbyć się bez strefy dziecięcej, ulokowanej przy Placu Praw Kobiet. Ta specjalnie przygotowana przestrzeń zapewniła najmłodszym festiwaliczom chwile radości i zabawy.

Dzieci mogły skorzystać z zamków dmuchanych, malowania twarzy, zmywalnych tatuaży, a także wziąć udział w Splash of Colors, święcie Kolorów Holi. Nie zabrakło również tańców i animacji, które dodatkowo umilały czas. Mali uczestniczy skorzystali również z innych atrakcji, takich jak: bańki mydlane, wata cukrowa, lody, popcorn oraz chrupiące gofry, wszystko po to, by zapewnić im festiwalowe przysmaki w prawdziwie bajkowej atmosferze.

Warto też było zajrzeć na Wesołe Miasteczko przy ul. Kapitańskiej, które oferowało zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom różnorodne atrakcje. W tej strefie, pełnej muzyki i śmiechu, można było poczuć prawdziwą dawkę adrenaliny!

piknik nad odrą odra międzynarodowe targi turystyczne szczecin polska strefa dziecięca
piknik nad odrą odra międzynarodowe targi turystyczne szczecin polska market tour
piknik nad odrą odra międzynarodowe targi turystyczne szczecin polska strefa dziecięca pot polska organizacja turystyczna

Paszport po Polsce Pikniku nad Odrą

Dla uczestników Pikniku nad Odrą, organizatorzy wraz z partnerem – Polską Organizacją Turystyczną przygotowali zabawę edukacyjną “Paszport po Polsce Pikniku nad Odrą” dla dzieci i młodzieży, która okazała się ogromnym sukcesem! Inicjatywa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony odwiedzających, jak i została okrzyknięta świetnym pomysłem przez reprezentacje poszczególnych województw, biorących udział w zabawie.

“Paszport po Polsce Pikniku nad Odrą” umożliwił najmłodszym uczestnikom Festiwalu odkrywanie różnorodności Polski. W ramach „Paszportu po Polsce Pikniku nad Odrą” rozdaliśmy ponad 200 atrakcyjnych upominków, ufundowanych przez województwa, które dodatkowo motywowały do aktywnego uczestnictwa w festiwalowych zadaniach.

Wśród nagród znalazły się gadżety – upominki turystyczne, zaproszenia do skorzystania z atrakcji turystycznych i noclegów oraz książki o podróżach, co z pewnością zachęciło młodych odkrywców do dalszej eksploracji i poznawania uroków Polski. Takie inicjatywy sprawiają, że Piknik nad Odrą staje się nie tylko miejscem świetnej zabawy, ale również inspiruje młodsze pokolenie do zgłębiania wiedzy o swoim kraju w kreatywny i angażujący sposób.

Festiwal Podróży i Czasu Wolnego PIKNIK NAD ODRĄ, który odbył się tradycyjnie w drugi weekend maja przy Wałach Chrobrego w Szczecinie, był doskonałym rozpoczęciem podróżniczego sezonu. To wydarzenie, odbywające się w malowniczej scenerii nadbrzeża Odry, przyciągnęło liczne rodziny i grupy przyjaciół, oferując 21 godzin zabawy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Do zobaczenia w 2025!

piknik nad odrą odra międzynarodowe targi turystyczne szczecin polska market tour
piknik nad odrą odra międzynarodowe targi turystyczne szczecin polska market tour
piknik nad odrą odra międzynarodowe targi turystyczne szczecin polska market tour