Piknik nad Odrą 2019

W miniony weekend, 11 i 12 maja, odbyła się piętnasta edycja Pikniku nad Odrą. Na nabrzeżu Odry przy Wałach Chrobrego spotkali się miłośnicy podróży, smakosze i inni mieszkańcy Pomorza Zachodniego chcący miło spędzić weekend. Impreza zgromadziła 244 wystawców, dominowała oferta turystyczna i gastronomiczna.

Również w tym roku dopisała pogoda. Piękne błękitne niebo, bogata oferta w strefie targów turystycznych, zapachy dochodzące z wielkiego gara i podróżująca z wiatrem muzyka, przyciągnęły tłumy odwiedzających. Według informacji otrzymanych od lokalnej policji, podczas dwóch dni imprezy Piknik odwiedziło około 100 tysięcy osób!

Usłyszeliśmy o Pikniku od znajomego, postanowiliśmy przyjść i zobaczyć jak wyglądają takie imprezy w Polsce. Bardzo nam się podobało” – opowiada Oscar z Meksyku, który od roku mieszka i pracuje w Szczecinie. Na Pikniku można było spotkać osoby z różnych stron świata. Część z nich przyjechała do miasta specjalnie, aby wziąć udział w tym wydarzeniu. Wśród tłumu można było usłyszeć język niemiecki, duński czy angielski.

28. Targi Turystyczne Market Tour

Głównym punktem imprezy były Targi Turystyczne MARKET TOUR, które w tym roku organizowane były już po raz 28. To drugie, zaraz po targach poznańskich, najstarsze targi turystyczne w Polsce.

Przy stoisku  POLREGIO odbywały się quizy i loterie, można było też zrobić sobie zdjęcie w fotobudce. To właśnie dzięki naszemu „oficjalnemu przewoźnikowi”, mieszkańcy Pomorza Zachodniego mogli wziąć udział w akcji „Pociąg do Pikniku” – darmowym zwiedzaniu miasta z przewodnikiem.

Reprezentacja Brandenburgii również zapewniła nam wiele wrażeń. Oprócz dużego stoiska, przy którym mieliśmy okazję poznać najciekawsze zakątki regionu, na scenie odbył się quiz z nagrodami, a zaproszona przez wystawcę orkiestra „Fanfarengarde” z Frankfurtu nad Odrą przemaszerowała przez piknikowe aleje. Wspominając o zagranicznych wystawcach warto wymienić również Czechy i Białoruś. Po raz kolejny odwiedziło nas Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ze swoim pięknym drewnianym stoiskiem promującym odpoczynek na wsi. Oni również przeprowadzili konkurs dla uczestników wydarzenia.

Stoisko miasta Stargard otrzymało wyróżnienie dla najlepszego wystawcy. Wraz z organizatorami festiwalu postapokaliptycznego OldTown, kawiarenką Baks i Browarem Stargard przygotowali wyjątkową strefę, gdzie można było zjeść pyszne lody, napić się dobrego piwa i posłuchać o ofercie turystycznej miasta.

Scena Piknik nad Odrą

Na Piknikowej scenie zagrali dla nas, między innymi ETA, Vintage Love, Lepiej nie będzie, Kapitan Stereo, ZGRA:JA, zespół Vendre, L.U.Z. Blues, Lipka oraz DJ Noxrate i DJane Cannabiswhisky. LORD – Sound of Queen odtworzyli największe hity kultowego zespołu. Sceną zatrzęsły tancerki z Twerk Factory, Fabulous Gyalz i Hold di Fire. Zatańczyli dla nas również: Akademia Gimnastyki Crystal, zespół taneczny Grace, Studio Tańca Rytmix i Just Cheerleaders. Klub Podróżników Soliści zdradził nam przepis na tanie podróżowanie, a organizatorzy festiwalu OldTown opowiedzieli o swojej wizji świata po nuklearnej zagładzie. Wydarzenie poprowadził dla nas charyzmatyczny prezenter – Wojciech Heliński z Kudowy Zdroju.

Na scenie odbył się także regionalny etap XIX edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Dwa zespoły kucharzy walczyły o miejsce w ogólnopolskim finale. Za przebieg kulinarnych zmagań na szczeblu wojewódzkim odpowiadał Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Smakołyki z piknikowego koszyka

Nie byłoby Pikniku bez Wielkiego Gotowania – w wielkim garze została przygotowana zachodniopomorska zupa rybna. Przez kilka godzin uczestnicy imprezy ustawiali się w meandrującej kolejce, aby spróbować pysznej zupy. Do jej przygotowania użyto aż 140 kilogramów dorsza.

Od Teksasu, przez różne zakątki Europy, aż po Tajlandię – w kulinarną podróż zabrały nas mobilne restauracje, które przyjechały na nabrzeże Odry w ramach Festiwalu Smaków Food Trucków. W strefie produktów tradycyjnych mogliśmy zakupić wysokiej jakości smakołyki z Pomorza Zachodniego, Wielkopolski i województwa lubuskiego. Najlepszego piwa rzemieślniczego, z regionu i nie tylko, można było się napić w strefie browarów.

Piknik nad Odrą ma charakter wiosennego rodzinnego festynu, który oferuje atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W tym roku ponowie powstały place zabaw, wesołe miasteczko oraz jarmark. Dzięki pięknej pogodzie cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem.

Organizatorzy z Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Turystyki są niezmiernie zadowoleni z tegorocznego Pikniku nad Odrą. „Mimo obawy o pogodę, która w ostatnich dniach straszyła nas deszczem, wszystko się udało. Frekwencja dopisała, otrzymaliśmy pozytywny feedback od wystawców. Już zaczynamy przygotowania do następnej edycji imprezy. Serdecznie Państwa zapraszamy na Piknik nad Odrą 2020 – jak co roku w drugi weekend maja!”

Targi Turystyczne Market Tour
Targi Turystyczne Market Tour