„Padł kolejny rekord na Pikniku nad Odrą”

Za nami przepiękny pełen wrażeń weekend. W dniach 12-13 maja odbył się już po raz 14 „Piknik nad Odrą”. Od lat ta turystyczna, impreza gromadzi  setki odwiedzających, jednak jak informują służby ochrony, tegoroczna impreza była wyjątkowo licznie odwiedza. Szacuje się obecność blisko 70000 ludzi.

Spodziewaliśmy się jak zawsze tłumów, jednak z naszych szacunkowych danych i obserwacji wynika, iż była to liczba znacznie  przekraczająca nasze założenia – mówi Anna Osowska – Kierownik ds. bezpieczeństwa.

Jest to z pewnością zasługa bogatej oferty turystycznej i kulinarnej z jaką można było zapoznać się na Pikniku, ale również pięknej pogody, która w tym roku wyjątkowo sprzyjała zarówno wystawcom jak i zwiedzającym. Niewątpliwie magnesem przyciągającym wiele osób była prezentacja naszego tegorocznego Partnera  – BRANDENBURGII. Przedstawiciele branży turystycznej i kulinarnej naszego zachodniego sąsiada zadbali,  by na ich stoiskach było  kolorowo i smacznie.

Ogromna atrakcją Imprezy, która wpisała się już na stałe w harmonogram Pikniku nad Odrą było Wielkie Gotowanie. Przygotowywana od wczesnych godzin porannych potrawa była wizytówką Regionu Partnerskiego. Tradycyjna Zupę Ziemniaczaną rozdawano wciąż rosnącej kolejce przez blisko 7 godzin. Do przygotowania potrawy użyto 100 kg schabu, 60 kg golonki ponad 200 kg ziemniaków i 60 kg brukwi.

Przepyszna, bardzo treściwa i doskonała w smaku – mówi Alicja Jackowska, pasjonatka regionalnej kuchni, jedna z osób odwiedzających naszą  imprezę.

Uroczystego otwarcia i tradycyjnego już częstowania pierwszymi porcjami zupy dokonali:

Organizatorzy imprezy w osobach Wojciecha Helińskiego – Prezesa Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Turystyki ZART oraz Ireneusza Nowaka – Prezesa Żeglugi Szczecińskiej Turystyka Wydarzenia .

Obecny byli również:
Gospodarz Województwa – Jarosław Rzepa – Wicemarszałek
Gospodarz Miasta – Piotr Krzystek – Prezydent Miasta Szczecin
Przedstawiciele rządu Brandenburgii – Regionu Partnerskiego na Pikniku nad Odrą:
Jorg Vögelsänger – Minister Rozwoju Regionalnego, Środowiska i Rolnictwa Brandenburgii
Albrecht Gerber – Minister Gospodarki i Energii Brandenburgii  oraz
Marek Migdal Prezes Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i
Katarzyna Orzechwska Przedstawicielka Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która odczytała list odczyta list od  Pana Rafała Romanowskiego – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Piknik nad Odrą to doskonała okazja dla osób szukających rozrywki i inspiracji do wyjazdów turystycznych (…) z zadowoleniem zauważam, iż promowana jest również polska wieś – pisze Minister Romanowski.

Podczas 26. Targów Turystycznych Market Tour swoją ofertę zaprezentowały regiony i miasta turystyczne z Polski i zagranicy, biura podróży, hotele, ośrodki wypoczynkowe, rekreacyjne, sanatoryjne oraz przewoźnicy. Targi Market Tour stworzyły okazję, aby zebrać ofertę turystyczną wyjazdów letnich i zimowych, zaplanować zarówno długi, wakacyjny urlop, jak i krótki wypoczynek.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapraszało po raz kolejny do odwiedzenia stoiska „Odpoczywaj na wsi”, gdzie można było zapoznać się z ofertą gospodarstw agroturystycznych, zagród edukacyjnych i Hitów Turystyki Wiejskiej. Odwiedzający stoisko mogli aktywnie uczestniczyć w różnego rodzaju konkursach, zabawach oraz warsztatach edukacyjnych i rękodzielniczych.

– (…) Na obszarach wiejskich posiadamy bogate dziedzictwo naturalne, kulturowe i kulinarne, które jest ważne w promocji turystyki wiejskiej i agroturystyki – mówiła Katarzyna Orzechowska, przedstawicielka Ministerstwa Rozwoju i Rolnictwa podczas uroczystego otwarcia Pikniku.

Duże zainteresowanie wzbudziło stoisko Stargardu. Potężna metalowa konstrukcja została wzniesiona przez organizatorów OldTown – festiwalu postapokalipsy, który w lipcu już po raz czternasty odbędzie się w Stargardzie.  Przy kontuarze można było obejrzeć album zdjęć ze Stargardu, posłuchać o jego zabytkach, przyrodzie i wydarzeniach kulturalnych.

Reprezentacja Miasta Jelenia Góra zaprezentowała swoją ofertę  na wspólnym stoisku „Karkonosze” wraz z Miastem Szklarska Poręba oraz Czarnym Kamieniem SPA&Resort.  Na stoisku udostępniono materiały informacyjne związane z ofertą turystyczną Jeleniej Góry i regionem Karkonoszy. Promowano różnorodność tras spacerowych, rowerowych oraz nordic walking. Udzielano informacji o licznych atrakcjach i imprezach organizowanych w mieście. Zaprezentowano bazę noclegową miasta – obiekty, które są wpisane do ewidencji obiektów hotelarskich, usługi rehabilitacyjno lecznicze w Uzdrowisku Ciepli i rekreacyjne w Termach Cieplickich.

Nie zabrakło również bogatej oferty naszego regionu. Na targach prezentowały się: Gmina Barlinek, na której stoisku można było spotkać Królową Puszczy Barlineckiej, będącej w towarzystwie bogini Moriany. Miłośników odpoczynku w ciszy, w otoczeniu pięknej przyrody, najlepiej w kajaku przyciągały stoiska przedstawicieli regionu Łobza i Czaplinka. Dla tych, którzy wybierali  morze i  piękne plaże, a także jego okolice z bogatą ofertą tras rowerowych czy turystyką miejską, ofertę znaleźli  na wspólnym stoisku Miasta Koszalin i Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego. Ci zaś, którzy chcieli już na miejscu zaplanować swój pobyt i zobaczyć z jakich zabiegów i diet będą mogli skorzystać, odwiedzili stoisko Sanatorium Uzdrowiskowego Bałtyk z Kołobrzegu.

Przed uroczystym otwarciem, widzowie mogli wysłuchać wspaniałego instrumentalnego koncertu Orkiestry Policyjnej ze Schwedt liczącej 50 osób. Na piknikowej scenie również nie zabrakło atrakcji. Odwiedzający mieli okazję zobaczyć występy ponad 20 zespołów muzycznych i tanecznych. Artyści promowali regiony z których przyjechali – pojawiły się zespoły z różnych krańców Polski, ale i goście z zagranicy. Na scenie zobaczyliśmy teatr ze Schwedt, wystawiający fragmenty sztuki „Wyspa Skarbów” wg powieści Roberta Louisa Stevensona, oraz Orkiestrę Policyjną – Landespolizeiorchester Brandenburg. Nie zabrakło również naszych lokalnych gwiazd! Jedną z nich był zespół LORD – Sound of Queen. Zespół wykonał największe przeboje grupy Queen oraz Freddiego Mercury’ego. Dodatkowo usłyszeliśmy znane rockowe ballady z lat 80. takich wykonawców jak : Bon Jovi, TOTO, Van Halen, Prince, czy Tina Turner. Scena na chwilę zmieniła się także w parkiet, na którym pojawili się tancerze wykonujący układy dancehallowe czy hip-hopowe oraz pokazy cheerleaderskie. Wieczorem nie zabrakło muzyki klubowej – wysłuchaliśmy setów naszych lokalnych DJ-ów: DJ Noxrate oraz DJane Cannabiswhisky, a publiczność nie chciała kończyć imprezy.

Jednym z wydarzeń towarzyszących w ramach Pikniku nad Odrą, cieszącym się powodzeniem uczestników imprezy był również Festiwal Smaków Food Trucków. Duże zainteresowanie i pozytywne przyjęcie ze strony mieszkańców sprawiło, iż festiwal zawitał w Szczecinie po raz kolejny. W tegorocznej edycji udział wzięło ponad 20 restauracji na kółkach z całej Polski, prezentujących kuchnię z najróżniejszych zakątków świata. Na gości czekały dania kuchni: meksykańskiej, bliskowschodniej, japońskiej, amerykańskiej, francuskiej, hiszpańskiej oraz polskiej.

W tym roku podczas Pikniku odbył się również finał XVIII edycji konkursu  „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, który organizowany jest przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego w partnerstwie ze Związkiem Województw RP. W konkursie na najlepszą potrawę regionalną mogły wziąć udział dwuosobowe ekipy reprezentujące firmy gastronomiczne, gospodarstwa agroturystyczne lub koła gospodyń wiejskich. Menu konkursowe składało się z dwóch dań: zupy lub przystawki oraz  dania głównego. Każde danie konkursowe musiało być przygotowane z wykorzystaniem produktów związanych z danym regionem, powszechnie znanych i rozpoznawalnych w regionie. Konkurs odbył się na piknikowej scenie.  W tym roku zwyciężył Zespół Szkół nr 6  im. Mikola Reja w Szczecinie. A w zwycięskim menu  znalazły się: aksamitna zupa krem z kiszonych ogórków z wędzonym pstrągiem i kozim serem oraz roladki wołowe z sosem wiśniowo – różanym, placuszki z kapusty kiszonej z beczki.

Piknik nad Odrą ma charakter wiosennego rodzinnego festynu, który oferuje atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W tym roku ponowie powstały place zabaw, wesołe miasteczko, scena z występami muzycznymi i pokazami tanecznymi oraz jarmark. Dzięki pięknej pogodzie cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem.

Na stoiskach jarmarku każdy znalazł coś dla siebie. Od przysmaków powstających na bazie naturalnych oryginalnych receptur, poprzez upominki na Dzień Mamy z całego wachlarza ofert biżuteryjnych, biokosmetyków, bądź mody inspirowanej folklorem, do zabawek z surowców naturalnych na Dzień Dziecka.

Organizatorem imprezy była Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Turystyki.   Zapraszamy na kolejną edycję „Pikniku nad Odrą” już za rok: 11 -12 maja 2019 r.

 

Katarzyna Tomczyk

Koordynator Organizacyjny Pikniku nad Odrą 2018

piknik nad odrą odra międzynarodowe targi turystyczne szczecin polska market tour