Festiwal Podróży i Czasu Wolnego w Szczecinie - nowa formuła Pikniku nad Odrą!

Wraz z nowym rokiem przyszedł czas na zmiany – również dla Pikniku nad Odrą. Organizatorzy wydarzenia, które od lat gości w kalendarzu imprez miejskich w Szczecinie, przygotowali niespodzianki na jubileuszową edycję. Od tego roku Piknik nad Odrą stał się oficjalnie “Festiwalem Podróży i Czasu Wolnego”. W pierwszy weekend maja na nabrzeżu Odry powstaną nowe strefy tematyczne. O ewolucji imprezy i jego nowej formule opowiada Joanna Lisiecka, koordynatorka festiwalu.

Proszę opowiedzieć jak wyglądała ewolucja imprezy? Pierwsze wydarzenie zorganizowaliście 30 lat temu.

Joanna Lisiecka: W 1992 roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy Targi Turystyczne MARKET TOUR. Była to jedna z pierwszych imprez targowych tego typu w Polsce. Dziesięć lat później postanowiliśmy zrezygnować z tradycyjnych przestrzeni targowych. Przenieśliśmy wydarzenie na nabrzeże przy Wałach Chrobrego w Szczecinie, co nie tylko pozwoliło nam zaprosić więcej gości, ale również rozbudować targi o dodatkowe atrakcje. To był strzał w dziesiątkę. Targi ewoluowały w turystyczną imprezę plenerową ze strefami gastronomicznymi i rozrywkowymi, takimi jak scena z koncertami czy wesołe miasteczko. Takie wydarzenie potrzebowało nowej nazwy. Wybraliśmy “Piknik nad Odrą”, ze względu na wiosenny charakter i lokalizację naszej imprezy. W tym roku, po 30 latach od pierwszych Targów Turystycznych MARKET TOUR, ponownie zmieniamy formułę wydarzenia. Piknik nad Odrą będzie Festiwalem Podróży i Czasu Wolnego. Wciąż w plenerze, jednak z nowymi strefami tematycznymi.

Jakich atrakcji możemy spodziewać się po Festiwalu Podróży i Czasu Wolnego?

Joanna Lisiecka: Piknik nad Odrą to nie tylko miejsce gdzie można zaopatrzyć domową spiżarnię czy spróbować potraw z różnych stron świata i piw rzemieślniczych. Badamy zainteresowania i potrzeby naszych gości. Ostatnie lata pokazały nam, że jest zapotrzebowanie na strefę związaną z czasem wolnym. Oczywiście nie zabraknie także targów turystycznych (głównego punktu imprezy), pod nową nazwą Zatoka Podróży. Chcielibyśmy w tym roku rozszerzyć tę strefę o ofertę dla miłośników turystyki aktywnej – zwłaszcza rowerzystów. Liczymy, że w maju będziemy mogli wrócić do koncertów na żywo oraz ponownie zaprosić wesołe miasteczko. Niestety w 2020 nie było to możliwe ze względu na pandemię.

Jakie nowe strefy czekają na gości Pikniku nad Odrą?

Joanna Lisiecka: Park Czasu Wolnego to miejsce, gdzie poznamy możliwości spędzania czasu wolnego w Szczecinie i jego okolicy. W tej strefie spotkamy wystawców reprezentujących kluby sportowe, szkoły językowe oraz inne firmy i instytucje organizujące zajęcia i warsztaty dla dzieci i dorosłych. Mamy nadzieję, że dla naszych gości odwiedziny w Parku Czasu Wolnego będą pierwszym krokiem do rozpoczęcia nowego hobby. Drugą strefą, która po raz pierwszy pojawi się na Pikniku nad Odrą jest Ekologiczna Wyspa. Tutaj kupimy produkty dobre dla naszej planety, poznamy zrównoważone rozwiązania dla każdego domu i weźmiemy udział w warsztatach ekologicznych. Jestem bardzo podekscytowana tym, że w tym roku uda nam się w końcu zorganizować tę strefę – to temat, który jest dla nas ważny.

piknik nad odrą odra międzynarodowe targi turystyczne szczecin polska market tour
Targi Turystyczne Market Tour

Kto może zostać wystawcą Pikniku nad Odrą?

Joanna Lisiecka: Tak naprawdę prawie każdy – mamy bardzo szeroką ofertę. Na Festiwal Podróży i Czasu Wolnego zapraszamy gastronomię i browary rzemieślnicze, producentów produktów ekologicznych i tradycyjnych, rękodzieła. W Zatoce Podróży gościmy hotelarzy, przedstawicieli samorządów terytorialnych czy organizatorów turystyki. Rekrutacja już trwa, a do końca stycznia można zarezerwować miejsce w promocyjnej cenie. Wiemy, że wielu wystawców nie jest pewnych tego, jak potoczy się ten rok, dlatego mamy to na uwadze i dajemy opcję wycofania się przed 8 marca bez straty zaliczki. Więcej informacji dla wystawców znajdziecie na naszej stronie internetowej.

Zapraszamy do śledzenia Pikniku nad Odrą na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu nie tylko będziecie na bieżąco z najnowszymi atrakcjami, ale także będziecie mieli szansę wziąć udział w wyjątkowych konkursach z nagrodami.