- Strona Główna
- Relacje
- 34. FESTIWAL PODRÓŻY I CZASU WOLNEGO PIKNIK NAD ODRĄ JUŻ ZA NAMI!
34. edycja Festiwalu Podróży i Czasu Wolnego Piknik nad Odrą ponownie przyciągnęła tłumy do Szczecina na Wały Chrobrego!
W dniach 10–11 maja odbył się Piknik nad Odrą, w którym uczestniczyło 60-70 tysięcy odwiedzających. Kluczowym elementem wydarzenia były
34. Targi Turystyczne Market Tour – jedne z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych turystycznych imprez targowych w Polsce. Różnorodność oferty sprawiła, że niemal każdy odwiedzający, niezależnie od wieku, zainteresowań czy podróżniczych planów, mógł znaleźć coś dla siebie.
Największe turystyczne targi plenerowew Polsce
Tegoroczne Targi Turystyczne Market Tour zgromadziły 145 wystawców prezentujących bogatą ofertę wyjazdów krajowych i zagranicznych. Na odwiedzających czekały stoiska reprezentujące 15 polskich województw, a także 9 reprezentacji innych krajów. Na liście wystawców znaleźli się m.in. przedstawiciele Sri Lanki, Kuby, Tunezji, Hiszpanii, Czech, Niemiec, Bułgarii i Cypru, a także Danii i Szwecji w ramach Dni Skandynawskich. Wśród wystawców nie zabrakło też takich gości jak Flisacy z Pienin, Kolejkowo z Wrocławia, centrum wiedzy o wodzie Hydropolis czy przewoźnicy promowi Unity Line, Polferries i Finnlines. Były też obiekty noclegowe, bogata prezentacja polskich uzdrowisk na i inne regionalne atrakcje.
Szczególne miejsce zajmowały stoiska Województwa Łódzkiego – Regionu Partnerskiego tegorocznej edycji. Wyróżniały się one kolorami, obecnością diabła Boruty, łowiczanki i łowiczanina w strojach ludowych, regionalnymi produktami oraz atrakcjami takimi jak np. ZOO Borysew, gdzie dzieci (i nie tylko) mogły wziąć na rękę ogromnego ślimaka.
Krajem Partnerskim tegorocznego Pikniku nad Odrą została Sri Lanka. Wystawcy z Colombo i innych regionów kraju ubrani byli w tradycyjne lankijskie stroje – kobiety w eleganckich sari, mężczyźni w narodowych tunikach – co dodawało miejscu autentycznego charakteru. Przez cały weekend odbywały się pokazy tańców lankijskich – rytmiczne, pełne ekspresji i kolorów widowiska przyciągały liczne grupy widzów. Występ lankijskich artystów rozpoczął w sobotę o godz. 14:00 ceremonię oficjalnego otwarcia Festiwalu, którego dokonali:
-
- Jej Ekscelencja Priyangika Dharmasena – Ambasador Sri Lanki w Polsce
- Artur Ostrowski – Wicemarszałek Województwa łódzkiego
- Marcin Biskupski – Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Jacek Janowski – Dyrektor Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki, Polska Organizacja Turystyczna
- Wojciech Heliński, prezes Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Turystyki, organizator Pikniku nad Odrą
Wielkie Gotowanie – dwa dni smaków,które przyciągnęły tłumy
Jak co roku, Wielkie Gotowanie było jednym z najbardziej wyczekiwanych punktów programu Pikniku nad Odrą. Po raz kolejny odbyło się dwukrotnie – w sobotę i niedzielę – i w obu przypadkach cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Długa kolejka ustawiała się już na kilkadziesiąt minut przed rozpoczęciem degustacji, a zapachy roznoszące się po Wałach Chrobrego skutecznie przyciągały nowych chętnych.
W sobotę serwowano łódzką zalewajkę. To jedno z najbardziej charakterystycznych dań regionu, opierające się na zakwasie, ziemniakach, warzywach kiełbasie i boczku. Podano około 2000 porcji, a wiele osób pochwaliło wyrazisty smak i domowy charakter tej potrawy.
W niedzielę scenę kulinarną przejęła Sri Lanka. Kucharz specjalizujący się w kuchni lankijskiej przygotował aromatyczne biryani z kurczakiem – danie bogate w przyprawy, z wyraźnie wyczuwalną kolendrą, cynamonem i imbirem.
Strefa polsko-niemieckaDiscover Pomerania
W ramach Pikniku nad Odrą nie mogło zabraknąć strefy Discover Pomerania, która po raz drugi przybliżyła odwiedzającym turystyczny potencjał Euroregionu Pomerania. Swoją ofertę zaprezentowało łącznie 25 wystawców z Polski i Niemiec – gminy, lokalne organizacje turystyczne oraz przedstawiciele atrakcji po obu stronach granicy. Odwiedzający mogli porozmawiać z wystawcami o Euroregionie Pomerania, a także poznać wycieczki – rowerowe i samochodowe, jednodniowe i dwudniowe – dostosowane zarówno do rodzin z dziećmi.
Ciekawym uzupełnieniem oferty były prezentacje w technologii VR, dzięki którym można było odbyć wirtualną podróż po wybranych zakątkach regionu – od wybrzeża Zalewu Szczecińskiego po nadodrzańskie miasteczka i parki krajobrazowe. Z kolei przygotowany quiz o Euroregionie Pomerania zachęcał do wspólnej zabawy i pozwalał sprawdzić swoją wiedzę o pograniczu.
Dni Skandynawskie
Podczas tegorocznego Pikniku nad Odrą po raz pierwszy zorganizowano Dni Skandynawskie. Przez cały weekend, 10 i 11 maja, na tarasie widokowym działała Aleja Skandynawska – przestrzeń przygotowana z myślą o relaksie i spokojnym odpoczynku w festiwalowym rytmie.
Na odwiedzających czekały leżaki oraz animacje dostępne w ciągu dnia. Swoją działalność zaprezentowały również firmy z nordyckim rodowodem: Kongsberg, Eryk, 3Shape, Wilhelmsen, Ikea i Vestas – obecne na Pomorzu Zachodnim od lat i aktywnie zaangażowane w rozwój regionu. Do grona wystawców dołączył też szczeciński ZWiK, który przygotował atrakcje związane z tematyką wody i ekologią.
Strefy tematyczne – bogactwo propozycji dla każdego
Festiwal Smaków Food Trucków to kolejna stała i chętnie odwiedzana część Pikniku. Na ulicy Admiralskiej czekały dania z kuchni azjatyckiej, meksykańskiej, węgierskiej i włoskiej. Szczególną popularnością cieszyły się makarony serwowane z wnętrza wielkiego kręgu sera, langosze, burrito, azjatyckie pierożki, a na deser – tajskie lody, churrosy, owoce w czekoladzie i kołacze.
Tuż obok działała strefa Browarów Rzemieślniczych wraz ze strefą Pudliszki, gdzie DJ zadbał o muzyczną oprawę i festiwalową atmosferę, która w sobotni wieczór tętniła życiem aż do północy, a w niedzielę strefa była czynna do godz. 20:00. Można tu było nie tylko posłuchać dobrej muzyki, ale także coś przekąsić – od dań z grilla i zapiekanek, przez burgery i frytki belgijskie oraz napić się wina lub piwa rzemieślniczego.
Atrakcje dla rodzin i dzieci
Piknik nad Odrą ponownie zadbał o najmłodszych uczestników i ich rodziny, przygotowując bogaty program pełen ruchu, zabawy i kolorów. Wesołe Miasteczko oferowało klasyczne karuzele, kolejki i inne atrakcje dla dzieci w różnym wieku. W strefie dziecięcej nie zabrakło dmuchańców, pokazów baniek mydlanych, zabaw z animatorami oraz Festiwalu Kolorów Holi, który – jak co roku – zamienił Plac Praw Kobiet w barwną chmurę śmiechu i dobrej energii.
Podczas Festiwalu można było zajrzeć także na Jarmark Rozmaitości – pełen rękodzieła, biżuterii, świec, książek i naturalnych kosmetyków. Swoje produkty pokazywali tu lokalni twórcy i rzemieślnicy, a każdy mógł znaleźć coś wyjątkowego.
W tym roku dużym zainteresowaniem cieszyła się również strefa rowerowa „Kadrzyński”. Na odwiedzających czekał „szybki serwis” rowerowy, pokaz jazdy na trenażerze, prezentacje miejskich, górskich i szosowych modeli, a także wyjątkowo lekkie rowerki dziecięce WOOM. Nie zabrakło też nowinek ze świata dwóch kółek oraz gadżetów od marek SCOTT i Unibike.
Program artystyczny Pikniku nad Odrą
W sobotni wieczór, na tarasie widokowym odbył się pokaz gry na bębnach szczecińskiej grupy Rhythm Rebels. Ich występ był żywiołowy, spontaniczny i pełen pozytywnej energii – dokładnie taki, jaki powinien być Piknik nad Odrą. Tuż po zakończeniu koncertu, taras widokowy należał do Teatru HoM, który zaprezentował plenerowy spektakl „Don Kichot”. Klasyczna historia hiszpańskiego, błędnego rycerza została opowiedziana w interesujący sposób – nastrojowo i z dużą dawką symboliki.
W niedzielne popołudnie Wały Chrobrego na moment zamieniły się w roztańczoną ulicę Rio de Janeiro. Wszystko za sprawą niespodziewanego występu Bloco Pomerania – grupy perkusyjnej, która pojawiła się wśród uczestników Pikniku z pełnym energii, rytmicznym flash mobem. Uderzenia bębnów, samba grana na żywo i zaraźliwy puls muzyki sprawiły, że w mgnieniu oka wokół artystów zgromadził się tłum.
„Turystyczny Paszport po PolscePikniku nad Odrą”
Wśród wielu atrakcji Pikniku nad Odrą znalazła się także propozycja dla najmłodszych odkrywców – zabawa edukacyjna „Turystyczny Paszport po Polsce Pikniku nad Odrą”, zorganizowana przez Grupę ZART we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną. Inicjatywa miała na celu nie tylko zabawę, ale przede wszystkim przybliżenie dzieciom i młodzieży bogactwa kulturowego i turystycznego wszystkich polskich województw.
Uczestnicy wędrowali między stoiskami, zbierali pieczątki, odpowiadali na pytania i poznawali ciekawostki o różnych regionach kraju. Dzięki temu najmłodsi w angażujący sposób odkrywali różnorodność Polski.
W ramach akcji rozdawano nagrody ufundowane przez województwa – od gadżetów promocyjnych, przez książki o podróżach, aż po zaproszenia do regionalnych atrakcji turystycznych.
Piknik nad Odrą po raz kolejny potwierdził, że majowy weekend na Wałach Chrobrego to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego, kto ceni dobrą energię, inspirujące spotkania i wspólnie spędzony czas – z rodziną, przyjaciółmi i… mapą pełną nowych podróżniczych pomysłów.
Głównym organizatorem Pikniku nad Odrą jest Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Turystyki ZART Sp. z o.o., a współorganizatorem Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia Sp. z o.o. Festiwal odbywał się pod patronatem Prezydenta Miasta Szczecin oraz Polskiej Organizacji Turystycznej. Galeria zdjęć, w tym relacja na panoramach 360 stopni, już niebawem na www.pikniknadodra.pl