28. Targi Turystyczne Market Tour

Podczas tegorocznego Pikniku nad Odrą odbyła się 28. edycja Targów Turystycznych Market Tour. W ich alejach prezentowały się miasta, regiony, hotele i organizatorzy turystyki aktywnej. To wyjątkowe miejsce, gdzie przedstawiciele branży turystycznej mogli przedstawić swoją ofertę szerokiej grupie odbiorców. Market Tour to najliczniej odwiedzane targi turystyczne w Polsce. W 2019 roku, według danych policji, w wydarzeniu wzięło udział około 100 tysięcy osób.

Targi Turystyczne Market Tour
Targi Turystyczne Market Tour

Głównym partnerem tegorocznego wydarzenia był organizator kolejowych przewozów regionalnych POLREGIO. Przy jego stoisku czekały wyjątkowe atrakcje dla dzieci i nie tylko – fotobudka, konkursy i malowanie buziek. Dzięki POLREGIO mogliśmy zrealizować akcję „Pociąg do Pikniku”. Na osoby, które w dniach 11 i 12 maja przyjechały do Szczecina pociągiem tego przewoźnika, czekała możliwość wzięcia udziału w bezpłatnym zwiedzaniu miasta z przewodnikiem. Gościliśmy także organizatorów bałtyckich rejsów – Unity Line i Polferries. Unity Line zapewniło główną nagrodę w naszym konkursie fotograficznym – dwudniowy rejs dla dwóch osób do Ystad w Szwecji.

Targi Turystyczne Market Tour
Targi Turystyczne Market Tour

Zagraniczni goście

Reprezentacja Brandenburgii zapewniła nam wiele wrażeń. Oprócz dużego stoiska, przy którym mieliśmy okazję poznać najciekawsze zakątki regionu, na scenie odbył się quiz z nagrodami, a zaproszona przez wystawcę orkiestra „Fanfarengarde” z Frankfurtu nad Odrą przemaszerowała przez piknikowe aleje. Wspominając zagranicznych wystawców należy również wymienić CzechTourism, Białoruś oraz Landkreis Vorpommern-Greifswald, Bezriksamt Treptow-Kopenick von Berlin i Deutsch-Polnisches Theaternetzwerk z Niemiec.

Targi Turystyczne Market Tour
Targi Turystyczne Market Tour

Branża hotelarska

W tym roku gościliśmy przedstawicieli branży hotelarskiej z kraju i zagranicy. Nadmorskie hotele reprezentowały Hotel NAT Rybniczanka ze Świnoujścia i Ośrodek Wczasowo-Wypoczynkowy „Bażyna” z Pogorzelicy. Po raz kolejny odwiedzili nas przedstawiciele z jednego z największych kompleksów basenowo-uzdrowiskowych w Europie – Hungarospa Hajduszbuszlo. Villa Cottonina i Hotel Artus zapraszały uczestników Pikniku na wyprawę w góry – zarówno zimą, jak i latem. Przy stoisku Polskiej Grupy Uzdrowisk można było nie tylko poznać ofertę należących do grupy obiektów, ale również zakupić kosmetyki z „czarnego złota” – znanej w całej Europie połczyńskiej borowiny. Gościliśmy również sieć hoteli Interferie, która posiada swoje obiekty w województwie zachodniopomorskim i dolnośląskim. Przy stoisku CzechTourism mieliśmy okazję zapoznać się z ofertą hoteli i Aquaparku z urokliwego Szpindlerowego Młyna.

Targi Turystyczne Market Tour
Targi Turystyczne Market Tour

Miasta, gminy i regiony

Market Tour odbywa się w Szczecinie, dlatego nie dziwi nas duża reprezentacja z województwa zachodniopomorskiego. W tym roku mogliśmy poznać ofertę turystyczną Świnoujścia, Stargardu, Polic, Czaplinka, Goleniowa, Barlinka, Międzyzdrojów, Miastka, Koszalina i gminy Stepnica. Swoje stoisko miał również LOT Łobeski, ZROT oraz stolica województwa, pod szyldem „Visit Szczecin”. Stoisko miasta Stargard otrzymało wyróżnienie dla najlepszego wystawcy. Wraz z organizatorami festiwalu postapokaliptycznego OldTown, kawiarenką Baks i Browarem Stargard przygotowali wyjątkową strefę, w której można było zjeść pyszne lody, napić się dobrego piwa i posłuchać o gotyckich zabytkach miasta. Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Turystyki prezentowała swój projekt Pomorze Zachodnie 360.

Z południa Polski przyjechali przedstawiciele regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych oraz gmin. Wśród wystawców z tej części kraju znaleźli się: Małopolska Organizacja Turystyczna, Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich, Sądeckie, LOT Beskid Niski, Związek Gmin Jurajskich, Szklarska Poręba, Karpacz, Złotoryja i Jelenia Góra.

Targi Turystyczne Market Tour
Targi Turystyczne Market Tour

W tym roku województwo wielkopolskie i lubuskie prezentowało przede wszystkim swoją ofertę kulinarną. W strefie produktów tradycyjnych można było spróbować najwyższej jakości wyrobów z tych regionów i je zakupić. Nie należy zapomnieć o Gminie Lubrza z województwa lubuskiego, której przedstawiciele po raz kolejny skutecznie zachęcali nas do uprawiania aktywnej turystyki i opowiedzieli historie Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Wśród wystawców znalazły się także regionalne organizacje turystyczne z województwa łódzkiego i mazowieckiego.

Województwo pomorskie reprezentował LOT „Serce Kaszub”, ze swoją ofertą wypoczynku i lokalnymi przetworami oraz Międzynarodowa Droga Wodna E70. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ponownie odwiedziło Szczecin ze swoim pięknym drewnianym stoiskiem promującym odpoczynek na wsi.

Targi Turystyczne Market Tour

Piknik nad Odrą

Po raz pierwszy na szczecińskich targach Market Tour pojawili się przedstawiciele regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych oraz Wody Polskie. Debiutował również Klub Podróżników Soliści – organizatorzy oryginalnych wypraw w różne zakątki świata. Na scenie Pikniku nad Odrą zdradzili przepis na tanie podróżowanie oraz podzielili się swoimi podróżniczymi doświadczeniami.

Od 15 lat targi Market Tour są częścią wielkiej plenerowej imprezy turystycznej. Oprócz wystawców prezentujących ofertę turystyczną, na Pikniku nad Odrą pojawiły się food trucki, wesołe miasteczko i jarmark, a na scenie wystąpili lokalni artyści.

Organizatorzy już teraz zapraszają na Piknik nad Odrą 2020, który odbędzie się tradycyjnie w drugi weekend maja. Zgłoszenia wystawców przyjmowane będą od września tego roku.

 

Organizatorem Pikniku nad Odrą jest Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Turystyki.