Świeradów-Zdrój - górskie uzdrowisko

Żyjemy bardzo szybko, przepracowujemy się i często nie potrafimy zagospodarować czasu na codzienny wypoczynek. Narażeni jesteśmy na stres, a coraz więcej osób cierpi na depresję. Jednocześnie jesteśmy bardziej świadomi czynników, które negatywnie oddziałują na nasze zdrowie.

Zdrowy tryb życia staje się coraz popularniejszy. Odkładamy na bok szkodliwe substancje, wybieramy produkty spożywcze pochodzące z ekologicznych farm i uprawiamy sport. Decydujemy się również na wakacje w miejscach, które pozwalają nam być blisko przyrody oraz posiadają ofertę Spa, zabiegi lecznicze i oczyszczające. Chcemy, aby wakacje zapewniły nam wysokiej jakości wypoczynek i pomogły regenerować nasze ciało.

Szukasz właśnie takiego miejsca? Znaleźliśmy je dla Ciebie. To Świeradów-Zdrój.

Odpoczynek dla duszy i ciała

Świeradów-Zdrój to perła uzdrowisk dolnośląskich. Dzięki unikatowemu górskiemu klimatowi oraz naturalnym zasobom surowców leczniczych miasteczko przyciąga turystów i kuracjuszy już od 400 lat!

Do naturalnych surowców leczniczych w tym regionie należą wody mineralne, wody radonowe i złoża borowiny. Tutejsze wody lecznicze używane są zarówno do picia, jak i do kąpieli. Okłady borowinowe leczą, między innymi, choroby narządów ruchu, układu krążenia, choroby reumatyczne i ginekologiczne.

W Świeradowie znajduje się sześć ośrodków uzdrowiskowych – domów zdrojowych i sanatoriów. W miasteczku mieszczą się również hotele z ofertą wellness i Spa.

Cottonina Hotel & Mineral Spa Resort oferuje masaże klasyczne i relaksacyjne oraz zabiegi na twarz i ciało, które są oparte na naturalnych składnikach. Flagowym zabiegiem jest odmładzający „Bawełniany Kokon” – zabieg na ciało wykorzystujący przede wszystkim właściwości naturalnej bawełny. Ponadto w hotelu znajdziecie przeszklone tepidarium z widokiem na górski potok, zewnętrzne jacuzzi, saunę, ścieżkę Kneippa oraz prysznic doznań, który poprawia krążenie krwi i zwiększa odporność organizmu.

Góry Izerskie

Świeradów-Zdrój to miejscowość położona w Górach Izerskich. Góry te nie są zbyt wysokie, przez co nawet początkujący pieszy turysta poradzi sobie bez większego przygotowania. Urządzono tu wiele tras rowerowych i pieszych o różnym stopniu trudności i długości. Góry Izerskie to również doskonałe miejsce dla amatorów sportów zimowych – narciarstwa tradycyjnego i biegowego (odbywa się tutaj prestiżowy Bieg Piastów). Ciekawą atrakcją jest odbywający się tutaj kilkudniowy wyścig psich zaprzęgów Husqvarna Tour.

Szczyt Izerski Stóg połączony jest ze Świeradowem Koleją Gondolową. Kolej  jest czynna przez cały rok, latem wwożąc turystów pieszych i rowerowych a zimą narciarzy i snowboardzistów. Na granicy z Czechami leży szczyt Smrek. Na jego czubku stoi 20-metrowa wieża z tarasami widokowymi, z której, przy korzystnych warunkach atmosferycznych, widoczność wynosi 150 kilometrów.

Z okazji Międzynarodowego Roku Astronomii powstał transgraniczny Izerski Park Ciemnego Nieba. Na terenie parku ograniczane jest zanieczyszczenie świetlne, przez co można obserwować gwieździste nocne niebo. Teren parku obejmuje również dolinę dwóch rzek – Izery i Jizerki. Ta pierwsza chroniona jest w ramach rezerwatu przyrody Torfowiska Doliny Izery.

Świeradów-Zdrój i okolice

Świeradów-Zdrój ze względu na swój uzdrowiskowy charakter i położenie posiada ciekawe zabytki architektoniczne. Miasteczko otoczone jest również wieloma skarbami natury.

Lokalny Dom Zdrojowy posiada piękną modrzewiową halę spacerową. W nocy hala często zmienia się w salę balową lub koncertową. Na obrzeżach miasteczka znajdują się zabytkowe chaty chaty sudeckie – domy w zabudowie przysłupowej, które łączą ze sobą styl słowiański z murem pruskim. W zabytkowym Czarcim Młynie możemy poznać tajemne receptury i sposoby wypiekania pieczywa. Warto wybrać się na spacer, aby zobaczyć wodospady na Czarnym Potoku i rzece Kwisa.

fot. Zenobia Miszewska

Świeradów-Zdrój położony jest w pięknej okolicy. Otaczają go Góry Izerskie i niedaleko stąd do Karkonoskiego Parku Narodowego. Miasteczko leży na Dolnym Śląsku, który znany jest z majestatycznych zamków i pięknych pałaców.

Najciekawszym zamkiem w okolicy niewątpliwie jest Zamek Czocha, który został wybrany jednym z „7 nowych cudów Polski” w plebiscycie National Geographic Traveler. W zamku spotkamy Białą Damę, obejrzymy z bliska łóżko z zapadnią prowadzące do Studni Niewiernych Żon. Możemy też wziąć udział w pokazach rycerskich lub przejść się ukrytymi korytarzami.

Miasteczko jest również doskonałą bazą wypadową do Czech. Po drugiej stronie granicy możemy odwiedzić skocznię narciarską w Harrachovie, zobaczyć najstarsze w Czechach Zoo w Liberec czy wejść na szczyt wieży widokowej na Tanvaldskim Špičáku. Miłośników zamków na pewno zainteresuje Zamek Frydlant.

Jeśli chcecie poznać Świeradów i jego okolice oraz dowiedzieć się o ofercie wypoczynkowej w Hotelu Cottonina, koniecznie odwiedźcie nas na tegorocznym Pikniku nad Odrą!