Stepnica - żeglarska przygoda
Ukryta w lasach Puszczy Goleniowskiej gmina Stepnica jest wyjątkowym miejscem na mapie Pomorza Zachodniego. Położona jest nad Zalewem Szczecińskim, a jej obszar prawie w całości został objęty ochroną programu Natura 2000. Piękne położenie, nieznaczna odległość od Szczecina oraz lotniska w Goleniowie sprawiają, że przybywa tutaj coraz więcej turystów. Jednak jest to wciąż miejsce mało znane, a co za tym idzie – ciche i spokojne. To raj dla amatorów wycieczek pieszych i rowerowych, wędkarzy, miłośników spływów kajakowych, zbieraczy leśnego runa i… żeglarzy.
Kraina żagli
Zalew Szczeciński to jeden z ulubionych akwenów polskich żeglarzy. Gmina Stepnica dysponuje czterema marinami o nowoczesnej infrastrukturze.
Przystań im. Kapitana Roberta Hilgendorfa w Stepnicy znajduje się tuż przy brzegu dzikiej plaży. Stoi tam również miejski Amfiteatr, w którym latem odbywają się koncerty i imprezy – również o tematyce żeglarskiej. Przy Kanale Młyńskim, w północnej części miasta, znajduje się kolejna marina, która może pomieścić jednocześnie nawet 300 jednostek pływających.
W Kopicach jest niewielka marina nazywana „Przylądkiem Piratów Tortuga”. Można tam otrzymać oficjalne pirackie obywatelstwo, podziwiać przepiękne zachody słońca i większe jednostki przepływające widoczną z brzegu Międzynarodową Drogą Wodną E-30. Najmniejsza, ale równie urokliwa przystań znajduje się w Gąsierzynie, jest publiczna i bezpłatna.
Od kilku lat gmina organizuje Regaty Stepnica o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Stepnica. W zeszłym roku w zawodach wystartowało 41 jachtów.
Stepnica nie tylko dla żeglarzy
Stepnica to również piękna plaża z kąpieliskiem przy której w sezonie letnim działa wypożyczalnia sprzętu plażowego i pływającego. Ustawione na niej plażowe kosze oraz ciąg spacerowy z ławeczkami i parkowymi latarniami nadaje plaży niepowtarzalny klimat.
Całą gminę przecinają liczne szlaki rowerowe i trasy spacerowe. Dla fanów mniejszych żagli w Czarnocinie otwarta została szkoła windsurfingu. Sprzęt wodny i rekreacyjny można wypożyczyć również w przystani w Kopicach. Tam również organizowane są wyprawy pirackie żaglowcami po Zalewie Szczecińskim. Ciekawym obiektem w okolicy jest Wieża Widokowa na Górze Zielonczyn, z której tarasu możemy obserwować krajobraz z wysokości 76 m n.p.m.
Dzikie konie i orzeł bielik
Przez gminę przebiega dzika i niezwykle urokliwa rzeka. Gowienica, bo o niej mowa, wije się pośród dolin, łąk i lasów. Pełna jest powalonych drzew i innych naturalnych przeszkód, które są wyzwaniem przyciągającym fanów turystyki kajakowej. Jest jedną z najmniej zniszczonych przez działalność człowieka rzek na Pomorzu, a przez gminę Stepnica płynie jej najbardziej urokliwy odcinek. Można tu spotkać wiele gatunków zwierząt, z orłem bielikiem włącznie.
W pobliżu miejscowości Czarnocin rozpościera się jedna z najciekawszych i jednocześnie najmniej znanych atrakcji regionu – Park Natury Zalewu Szczecińskiego. Park znajduje się na obszarze Łąk Skoszewskich – terenu chronionego jako ostoja ptasia. Sprowadzono tu koniki polskie oraz krowy rasy Scottish Highland. Tutaj również spotkamy orła bielika i wiele innych ptaków – dzikie gęsi, trznadle, bekasy, derkacze i żurawie. Po parku można poruszać się na pieszo, konno lub na rowerze.
Eksperci z gminy odwiedzą Szczecin już w maju. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat możliwości wypoczynku w Stepnicy zapraszamy do udziału w Pikniku nad Odrą!