Stargard - pod szczęśliwą gwiazdą

Czy wiesz, że przez Stargard przebiega 15 południk długości geograficznej wschodniej, który jest głównym południkiem środkowoeuropejskiej strefy czasowej?

Stargard jest trzecim, co do wielkości i jednym z najlepiej rozwijających się miast województwa zachodniopomorskiego. Położony jest nad rzeką Iną, na pograniczu Niziny Szczecińskiej i Pojezierza Szczecińskiego, co ma duży wpływ na zróżnicowanie krajobrazu.

To miasto o dużych walorach turystycznych i wypoczynkowych. Prawdziwą dumą miasta jest fortyfikacja Stargardu, która stanowi jeden z najciekawszych zespołów gotyckiej architektury obronnej w kraju. Tuż za miastem leży jedno z największych jezior w Polsce.

Gwiazdozbiór Gotyku

Stargard należy do najstarszych grodów na Pomorzu Zachodnim. Początki jego powstania sięgają VIII wieku. Ze względu na swoje położenie miasto przecinało wiele szlaków handlowych. Dzięki temu dołączyło do Hanzy – związku miast handlowych północnej Europy, który stanowił nie tylko wsparcie ekonomiczne, ale był również realną siłą polityczną.

W średniowieczu umocnienia miejskie Stargardu należały do najpotężniejszych na Pomorzu. Do dzisiaj zachowała się połowa długości murów oraz cztery baszty: Baszta Morze Czerwone, Baszta Tkaczy, Jeńców, Białogłówka. Zachowały się również trzy bramy – dwie lądowe: Brama Pyrzycka i Wałowa, oraz wodna, będąca jedynym takim obiektem w Polsce, Brama Młyńska. Współcześnie w wielu miastach w Polsce mamy do czynienia z zachowanymi lub zrekonstruowanymi fragmentami fortyfikacji, jednak rzadko spotkamy się z miejscami, gdzie można prześledzić historię fortyfikacji od średniowiecza do czasów nowożytnych.

Wypoczynek nad wodą

W pobliżu Stargardu znajduje się jezioro Miedwie, przez które przepływa rzeka Płonia. Akwen ten jest piątym co do wielkości jeziorem w Polsce. Głębokość wody, urozmaicone dno i dobra widoczność sprawiają, że jest to doskonałe miejsce dla miłośników nurkowania. Widoczność sięga nawet do 8 metrów. Na dnie znajdują się dwa interesujące obiekty – wrak statku i stara torpedownia.

Piaszczysta plaża, odnowiona promenada i molo, amfiteatr, wypożyczalnia sprzętu wodnego, skatepark, punkty gastronomiczne i przystań jachtowa – brzeg jeziora Miedwie w Morzyczynie jest doskonałym miejscem dla wszystkich lubiących wypoczynek nad wodą.

Rzeka Płonia słynie z obfitości w ryby – głównie sumy, jazie, klenie i okonie. Miejscami można złowić również szczupaka i troć. W okolicach jeziora spotkać można wędkarzy, którzy czekają aż na haczyk wskoczą sielawy, sandacze, węgorze, liny, szczupaki i miętusy.

Stargard dla aktywnych

Jezioro Miedwie posiada warunki do uprawiania żeglarstwa, windsurfingu a nawet kitesurfingu. W sezonie nie ma tu problemów z wiatrem, a brzegi jeziora wyposażono w bogatą infrastrukturę – mariny i przystanie z miejscami cumowniczymi, hangarami i zapleczem sanitarnym. W pobliżu można także wyczarterować jacht. Zarówno na jeziorze, jak i na rzece, spotkamy miłośników kajaków i SUPów. Na ponad 70-kilometrowym odcinku rzeki został wytyczony szlak kajakowy o różnych poziomach trudności.

Zarówno w Stargardzie, jak i jego okolicach wyznaczonych zostało wiele ścieżek dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej. W mieście znajdują się korty tenisowe, pływalnia, park linowy i ośrodki jeździeckie.

Wydarzenia i kultura

Warto wspomnieć o wydarzeniach odbywających się w mieście i jego okolicach.

W trzeci weekend maja po raz kolejny będziemy mogli podziwiać sztukę wpisaną w krajobraz miasta dzięki „ArtFestiwal Stargard„. To szereg wydarzeń i działań artystycznych o różnym charakterze. To nie tylko sztuki wizualne, takie jak fotografia, malarstwo czy rzeźba, ale również performance i instalacje dźwiękowe, muzyka, teatr, design i sztuka kulinarna. Sztuka prezentowana podczas festiwalu ma wchodzić w interakcje z widzem i zapraszać do dialogu. Działania artystyczne odbywają się również w przestrzeni miejskiej, w obiektach sakralnych, parkach czy zakładach rzemieślniczych.

W lipcu, na opuszczonym lotnisku w Kluczewie koło Stargardu, odbędzie się kolejna edycja największego postapokaliptycznego festiwalu w Europie. Główną atrakcją festiwalu OldTown jest trwająca 100 godzin gra, przypominająca film, którego fabuła powstaje z udziałem uczestników. Pozostała część imprezy wypełniona jest koncertami i zawodami sportowymi. Fani filmu „Mad Max”, gry „FallOut” i wizji świata walczącego o przetrwanie po nuklearnej katastrofie spotykają się, aby przez kilka dni żyć w zupełnie innej rzeczywistości.

Reprezentanci miasta Stargard odwiedzą nas ponownie podczas Pikniku nad Odrą. W zeszłym roku zostali wyróżnieni za najlepsze stoisko w strefie targów turystycznych! W tym roku, oprócz organizatorów festiwalu postapokaliptycznego Oldtown, towarzyszyć im będą również zwycięzcy konkursu „Stargardzki Produkt Lokalny Roku”. Będziecie mogli przypomnieć sobie smaki dzieciństwa dzięki kawiarence Baks oraz spróbować rzemieślniczego piwa od Browaru Stargard. Serdecznie zapraszamy!