Serce Kaszub – przyroda i tradycja
Kaszuby są jednym z najpiękniejszych i najciekawszych zakątków Polski. Kaszubi mają własny język i wciąż kultywują dawne tradycje. Są bardzo dumni ze swojej kultury i z niesamowitej przyrody, która ich otacza. Dzisiaj odwiedzimy Serce Kaszub, południową część regionu, gdzie chroni się przyrodę, a tradycje są wciąż żywe.
Serce Kaszub – tak nazywany jest powiat kościerski. Największe miasto powiatu, Kościerzyna, jest jednym z miejsc, w których wciąż można usłyszeć język kaszubski. We Wdzydzach Kiszewskich mieści się Muzeum- Kaszubski Park Etnograficzny, który pozwala zapoznać się z historią i tradycjami Kaszubów. Wdzydzki Park Krajobrazowy chroni najpiękniejszy obszar przyrodniczy regionu. Można tam przeżyć niejedną rowerową przygodę.
Po pierwsze przyroda
Kaszubi doceniają piękno natury i starają się ją chronić. W samym powiecie kościerskim znajduje się ponad 200 jezior! Na południe od Kościerzyny znajduje się Wdzydzki Park Krajobrazowy. Jego powierzchnia łącznie z otuliną wynosi 33 tys. ha. Obejmuje on kompleks Jezior Wdzydzkich, nazywany Kaszubskim Morzem, oraz otaczające je łąki, rzeki, lasy i torfowiska.
Jezioro Wdzydze jest szóstym pod względem głębokości wśród jezior Polski. Ewenementem na skalę kraju, a nawet Europy są liczne naturalne wyspy na jeziorach kompleksu. Największa z wysp, Ostrów Wielki, jest drugą co do wielkości wyspą jeziorną w Polsce.
Czyste wody przyciągają wędkarzy i fanów sportów wodnych – żeglarstwa, kajakarstwa czy motorowodniactwa. Przez powiat przepływają liczne rzeki, a trzy z nich – Wda, Trzebiocha i Wierzyca, co sezon przyciągają miłośników kajakarstwa. Na terenie całego Serca Kaszub wyznaczone zostały liczne szlaki piesze i rowerowe oraz kąpieliska.
Poznaj kulturę Kaszubów
Kulturę Kaszubów najlepiej ukazuje Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach. Park jest pierwszym w Polsce muzeum na wolnym powietrzu. Znajduje się w nim ponad 50 budynków charakterystycznych dla kaszubskiej wsi z okresu od XVII do XX wieku – są to chałupy i dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, kościoły oraz budynki gospodarcze i rzemieślnicze.
Muzeum organizuje imprezy plenerowe, kiermasze, warsztaty i widowiska obrzędowe. Od ponad 100 lat we Wdzydzach wyrabiane są plecionki z korzenia sosny i kolorowe hafty, które stały się symbolem lokalnej twórczości. Autentyczne wyposażenie z epoki oraz otaczająca Muzeum przyroda sprawiają, że we Wdzydzach można przenieść się w czasie.
Atrakcje w Sercu Kaszub
W powiecie kościerskim każdy znajdzie coś dla siebie. To raj dla miłośników przyrody oraz osób chcących poznać kulturę Kaszubów.
Fanów motoryzacji do przyjazdu zachęci stylowe Muzeum American Old Cars w Kościerzynie, które umożliwia nie tylko obejrzenie z bliska zabytkowych amerykańskich samochodów, ale również ich wynajem. Cztery koła to za mało? W stolicy powiatu mieści się również Muzeum Kolejnictwa, które posiada najliczniejszą ekspozycję pojazdów szynowych w północnej Polsce.
Miłośników architektury i zabytków zainteresują takie obiekty jak młyn wodny w Lipuszu, Kalwaria Wielewska czy unikatowe Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.
Rodziny z dziećmi chętnie wybiorą się do AQUA Centrum w Kościerzynie, na Farmę Strusi Afrykańskich lub wezmą udział w jednym z wielu warsztatów rękodzieła dla dzieci i dorosłych.
Po całym dniu pełnym wrażeń proponujemy odwiedzić Stary Browar Kościerzyna – obiekt z ponad 150-letnią tradycją, spróbować regionalnych potraw i złotego trunku – oraz zobaczyć, jak jest warzony.
Wakacje z rekomendacją
Aby komfortowo spędzić wakacje, warto skorzystać z usług rekomendowanych przez Lokalną Organizację Turystyczną „Serce Kaszub”.
Na ich stronie znajduje się wiele gotowych propozycji i ofert turystycznych na całoroczny wypoczynek blisko natury. Są tam również informacje o wiodących atrakcjach turystycznych, obiektach noclegowych (od domków do hoteli) i restauracjach, które poszczycić się mogą rekomendacją LOT „Serce Kaszub”. Podczas tegorocznego Pikniku nad Odrą odwiedzą nas przedstawiciele tej organizacji, aby opowiedzieć nam więcej o swoim regionie.