Sądeckie - skarb Małopolski

Zarówno zimą, jak i latem, powiat Nowosądecki zaskakuje bogatą ofertą atrakcji. Sądeckie spełnia wszystkie wymagania, aby być nazywaną uniwersalną destynacją turystyczną! Można tu znaleźć zarówno góry i lasy, jak i jeziora, pełne zabytków miasta, łemkowskie drewniane cerkwie i kościoły. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze jest to doskonałe miejsce do uprawiania sportów zimowych. Znajduje się tutaj również kilka słynnych kurortów uzdrowiskowych.

Zapraszamy w podróż na południe Polski, gdzie odnajdziemy ukryty skarb Małopolski!

Podróż w czasie

Wybierz się w podróż w czasie! Odwiedź średniowieczne warownie i zamki, zajrzyj do XIX-wiecznej Galicji.

W Grybowie znajduje się Warownia Stara Baśń. To niezwykła replika średniowiecznego grodu – mury obronne, zwodzony most, wieże strażnicze i tradycyjne wnętrza. Tutaj nauczysz się strzelać z łuku i zobaczysz pokaz średniowiecznego rzemiosła. W Rytrze, na wzgórzu nad rzeką Poprad, zachowały się ruiny zamku wzniesionego w XIII w. Bywały tu takie sławy jak król Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki czy królowa Jadwiga! Będąc w okolicach Muszyny warto również zobaczyć znajdujące się tam ruiny zamku, dawnej rezydencji starostów „państwa muszyńskiego”.

W Nowym Sączu znajduje się miasteczko rodem XIX-wiecznej Galicji. Atrakcją są tu budynki mieszkalne, ratusz, dwór szlachecki czy remiza straży pożarnej. Można zwiedzać również pracownię zegarmistrza, krawca, fryzjera, aptekę, pocztę czy atelier fotograficzne.

Sądeckie - zabawa dla całej rodziny

Sądeckie to doskonały kierunek na wakacje dla całej rodziny! Znajdziemy tutaj wiele ciekawych atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Rajskie Ślizgawki w Krynicy-Zdroju to trzy zjeżdżalnie rurowe – spokojna fala, spirala i szalone „Kamikadze”. Równie emocjonujące zjazdy oferuje znajdująca się w tym samym mieście Sankostrada. To jeden z najdłuższych takich torów w Polsce. Lubiący przypływ adrenaliny mkną z pełną szybkością, a ci, którzy wolą w czasie podróży podziwiać piękne widoki, zjeżdżają wolniej i bardziej rekreacyjnie.

Park Rozrywki Labiland w Skrudzinie posiada największy w okolicy labirynt edukacyjny. Aby się z niego wydostać należy odgadnąć odpowiedzi na pytania. Pozostałymi atrakcjami są „bilard kopany”, kręgle plenerowe, szachy oraz strefa zabaw dla najmłodszych dzieci. Jest tu też wielka piaskownica, gdzie za pomocą wykrywacza metalu można poszukać ukrytych skarbów.

Jachty na przystani na Jeziorze Różanowskim
Dzieci na sankach na sankostradzie w Krynicy-Zdroju.

W Muszynie znajdują się dwa wyjątkowe ogrody. Ogrody Sensoryczne to miejsce działające na wszystkie zmysły. Podzielono je na strefy: zdrowia, smakową, dotykową, zapachową, słuchową, wzrokową i dźwiękową oraz baśni i legend o Muszynie – z chatami czarownicy, zielarki, młynarza i mieszczki oraz pawilonem muzycznym. Urządzono tu alejki spacerowe i ścieżki rowerowe, a oprócz tego strumień z kaskadami i altanki. Magiczne Ogrody, zwane również Ogrodami Miłości to doskonałe miejsce na romantyczny spacer. Znajdują się tu posągi greckich bogów, a wieczorem odbywają barwne świetlne iluminacje. Wraz z muzyką świerszczy i gejzerami dennymi w stawach, tworzą unikalny klimat.

Wielu turystów chętnie odwiedza miejscowości letniskowe nad Jeziorem Rożnowskim. Jezioro ma piaszczyste plaże oraz przystań żeglarską. Nie musisz jechać na północ Polski, aby móc pożeglować!

Zabytki architektury sakralnej

Sądeckie to idealna destynacja turystyczna dla miłośników architektury. Drewniane kościoły południowej Małopolski są wyjątkowymi obiektami. Część z nich została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powstał tutaj Szlak Architektury Drewnianej, na której znalazło się ponad dwieście obiektów. Powiat Nowosądecki może się pochwalić 46 takimi obiektami. To przede wszystkim kościoły i cerkwie.

Cerkiew w Powroźniku to najstarsza łemkowska cerkiew w Polsce i jednocześnie jedna z najstarszych na terenie polskich Karpat. W czerwcu 2013 r. została wpisana na listę UNESCO. Warto również odwiedzić najstarszy kościół na Sądecczyźnie. Na skale nad brzegiem Dunajca, w Tropiu, znajduje się murowany romański kościół. Stoi w tym niezwykłym miejscu od ponad tysiąca lat!

Patronką ziemi sądeckiej jest Święta Kinga. Kanonizował ją papież Jan Paweł drugi na starosądeckich błoniach. Ołtarz Papieski użyty podczas ceremonii stał się miejscem pielgrzymek wiernych. W dolnej zamkniętej części obiektu znajduje się Sala Pamięci Jana Pawła II. W Starym Sączu znajduje się również Klasztor Sióstr Klarysek. Ufundowany przez św. Kingę obiekt jest dziś pomnikiem historii. Wnętrze świątyni pełne jest unikalnych zabytków sztuki, takich jak barokowa ambona z drzewem genealogicznym Jezusa, ołtarz z czarnego marmuru czy kaplica Św. Kingi.

Ciekawym obiektem są również znajdujące się przy kościele Św. Józefa w Muszynie Ogrody Biblijne. Znajdują się tu, między innymi: miniatura świątyni Salomona, fragment ściany płaczu, grób i figura Jezusa Zmartwychwstałego oraz wiele innych eksponatów, rzeźb i roślin, mających zachęcić odwiedzających do poznania Starego i Nowego Testamentu. Całość ozdabiają rośliny znane z Ewangelii i Ziemi Świętej.

Skarby natury

Popularną atrakcją w okolicy jest spływ łodziami Doliną Popradu. Łodzie prowadzą flisacy, sterując nimi za pomocą drewnianych żerdzi. Sądeckie oferuje wiele atrakcji dla miłośników przyrody.

W Starym Sączu można odwiedzić bobry w ich naturalnym środowisku. Park stwarza warunki, aby zobaczyć zwierzęta wraz z tamami, żeremiami i całym systemem kanałów łączących wszystkie zbiorniki wodne w okolicy. W ramach Bobrowiska powstała 400-metrowa kładka i zakryta ścieżka obserwacyjna.

Czarna Młaka to leśne jeziorko, które jest pomnikiem przyrody i obiektem unikalnym w tej części kraju. Młaka powstała kilkaset lat temu na skutek osunięcia się zbocza góry. Osuwisko zablokowało odpływ wody i dało początek zbiornikowi. Na brzegach zbiornika wybudowano specjalny pomost obserwacyjny, wiatę i miejsca do parkowania rowerów.

Miejscowi Łemkowie uważali, że mofety to miejsca gdzie oddycha piekło. Znajdziecie je w Złockiem i w Tyliczu. Mofeta to miejsce, gdzie ze szczelin w ziemi wydobywają się – z charakterystycznym bulgotem – pęcherzyki dwutlenku węgla. W kilkunastu punktach nieustannie wydobywają się różnej wielkości i ze zmienną częstotliwością bąble CO2. Obok wypływu dwutlenku węgla pod potokiem w Złockiem można obserwować „Dychawkę” – gaz wydobywający się z ziemi z suchego podłoża. Mofeta w Tylczu to największy tego typu pomnik przyrody w Karpatach, składający się z jedenastu połączonych ze sobą kręgów.

W Krynicy-Zdroju powstała pierwsza w Polsce wieża widokowa w koronach drzew o unikalnej drewnianej konstrukcji. Zlokalizowana jest na terenie stacji narciarskiej Słotwiny Arena na wysokości 896 metrów, wśród lasów pasma Jaworzyny Krynickiej. Na trasie, dzięki specjalnym instalacjom edukacyjnym, zwiedzający mogą bliżej poznać okoliczną przyrodę oraz historię regionu. Dodatkową atrakcją jest mierząca 60 metrów długości zjeżdżalnia. Innym miejscem ułatwiającym podziwianie pięknych widoków jest platforma widokowa w Woli Kroguleckiej koło Starego Sącza. Stąd rozpościera się wspaniały widok na Dolinę Popradu, Pasmo Radziejowej i całą Kotlinę Sądecką oraz Beskid Wyspowy, a nawet Gorce.

Zimowe szaleństwo

Zimą południowa część Małopolski zamienia się w raj dla miłośników sportów zimowych. Na terenie powiatu działa kilka doskonale wyposażonych stacji narciarskich.

Stacja narciarska Jaworzyna Krynicka posiada kolej gondolową. Dysponuje również 13 wyciągami oraz kilometrami tras narciarskich, w tym najdłuższą oświetloną trasą w Polsce. Na jej terenie znajduje się jeden z największych snowparków w kraju. Przy Stacji Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla, dzięki specyficznemu mikroklimatowi, śnieg utrzymuje się od listopada do marca. Na jej obszarze również znajduje się snowpark, gdzie od stycznia do marca organizowane są zawody free’stylowe. W okresie letnim turyści mogą tu skorzystać z wypożyczalni rowerów górskich i elektrycznych, parku linowego oraz wielu innych atrakcji.

Centrum Słotwiny Arena to ośrodek narciarski, który oprócz 12 tras zjazdowych oferuje, między innymi, zimowy plac zabaw Kubuś-Ski, oraz snowpark z 30 przeszkodami. Można tu uprawiać snowkiting – zjazd ze specjalnym latawcem. Ośrodek Ryterski Raj to stacja u podnóża Jastrzębskiej Góry. Sztucznie naśnieżany i oświetlony stok zapewnia doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa nawet do późnych godzin wieczornych.

Wszystkie wymienione stacje posiadają restauracje lub punkt gastronomiczny. Oferują możliwość wypożyczenia i serwisu sprzętu oraz mają własne szkółki narciarskie. Przy niektórych znajduje się również baza noclegowa.

 

Podczas tegorocznego Pikniku nad Odrą odwiedzą nas reprezentanci Powiatu Nowosądeckiego. Jeśli zainteresował Was nasz artykuł, powinniście odwiedzić ich stoisko w strefie Market Tour!