Praca w turystyce
Żyjemy bardzo szybko i często się przepracowujemy. Potrzebujemy odpoczynku oraz odskoczni od codziennego życia. W XXI wieku najmodniejszym sposobem na wypoczynek stała się podróż. Jedni wybiorą weekendowy wypad nad morze, inni daleką wyprawę w nieznane. Odpoczywamy od naszego miejsca zamieszkania, od pracy i codziennych obowiązków.
Wraz ze wzrostem zainteresowania tego typu odpoczynkiem i podróżami, niewiarygodnie rozrosła się branża turystyczna. Nie bez powodu hasłem tegorocznych Światowych Dni Turystyki jest „Tourism and Jobs: A Better Future for All” czyli „Turystyka i praca: lepsza przyszłość dla każdego”. Praca w turystyce zyskuje na popularności i jest jej coraz więcej. Polska staje się popularnym kierunkiem turystycznym. Za granicą coraz częściej usłyszymy język polski.
Hasło Światowych Dni Turystyki zainspirowało nas, aby przyjrzeć się tematowi pracy w turystyce dla Polaków. Opowiemy Wam o morzu możliwości, jakie oferuje branża turystyczna. Przecież turystyka to nie tylko piloci wycieczek, przewodnicy i pracownicy biur podróży. To cały wachlarz opcji i stanowisk pracy. Może któreś z nich czeka właśnie na Ciebie.
Rezydent - pracuj tam, gdzie inni jeżdżą na wakacje
Jak połączyć pracę z pasją do podróży? Jednym ze sposobów jest kariera rezydenta. Rezydenci zwykle mogą co sezon zmieniać lokalizację – w letnim turnusie pracować w krajach Basenu Morza Śródziemnego, a w zimowym przenieść się do Afryki lub Azji. To doskonały sposób na życie dla osób, które lubią nowe miejsca i doświadczenia, oraz marzą o lepszym poznaniu kraju, który odwiedzają. Taka praca w turystyce stawia przed nami szereg wyzwań. Osoby, które pracowały jako rezydenci opowiadają, że musiały odnaleźć się w niespodziewanych sytuacjach, przez co nabyły wiele przydatnych umiejętności. Jest to na pewno bardzo rozwijająca ścieżka kariery.
Osoba, która chciałaby zostać rezydentem w wielu przypadkach musi znać język używany w kraju, w którym będzie chciała pracować. W końcu jej zadaniem będzie rozwiązywanie problemów turystów, którzy odwiedzają hotele znajdujące się w ofercie biura. Często zadania będą wymagały prowadzenia rozmów z osobami, które nie pracują w branży turystycznej i często nie porozumiewają się w języku angielskim.
Animator turystyki - rozrywka każdego dnia
Lubisz pracę z ludźmi, jesteś osobą pogodną i energiczną? Praca animatora może być doskonałą opcją dla Ciebie. Animator to osoba, która zajmuje się organizacją czasu wolnego osób, które przebywają w ośrodkach turystycznych i wczasowych. W ramach programów animatorzy realizują zajęcia muzyczne, plastyczne, sportowe, taneczne czy teatralne. Obecnie prawie każdy hotel w znanych kurortach ma w swojej ofercie animacje. Tego typu usługi pojawiają się coraz częściej w polskich hotelach.
Animatorami zwykle są ludzie młodzi, którzy w ten sposób szukają przygody i zarobku. Jest to również doskonała okazja do podszkolenia się w językach obcych. Często animatorzy zatrudniani przez biura podróży zostają później pilotami wycieczek lub rezydentami.
Instruktor rekreacji - turystyka aktywna
Marzeniem każdego jest praca, która jest równocześnie hobby. Chciałbyś, aby uprawianie Twojego ulubionego sportu stało się również Twoją pracą? Wraz z modą na zdrowy tryb życia wzrosło zapotrzebowanie na instruktorów sportowych, nie tylko w klubach fitness. Sporty wodne, wspinaczka, kolarstwo górskie, sporty zimowe, joga czy pilates – wiele hoteli wzbogaca swoją ofertę i zatrudnia animatorów rekreacji oraz instruktorów sportowych.
Instruktorzy sportowi poszukiwani są przede wszystkim w popularnych resortach. Jeśli znasz język angielski możesz uczyć jogi na Bali lub zostać instruktorem kitesufingu na jednej z greckich wysp. Nie jesteś profesjonalistą, ale lubisz aktywnie spędzać czas? Sieci hoteli chętnie zatrudniają animatorów rekreacji, którzy prowadzą zajęcia z siatkówki plażowej, wodnego polo czy poranny aerobik.
Specjalista do spraw marketingu - praca w turystyce
Pisanie angażujących tekstów, tworzenie kampanii w mediach społecznościowych, promocja podczas targów i wydarzeń specjalnych. Każdy większy hotel czy organizator turystyki posiada w swoich szeregach osobę odpowiedzialną za promocję. W urzędach miast również znajdziemy oddziały zajmujące się tworzeniem pozytywnego wizerunku miasta. Popularyzacją regionów turystycznych zajmują się lokalne, regionalne i krajowe organizacje turystyczne. Ponadto krajowe organizacje turystyczne mają swoje oddziały poza granicami państwa. Dla osób znających języki ciekawą opcją będzie praca w Polskiej Organizacji Turystycznej na obczyźnie (POT ma swoje oddziały w 14 krajach).
Jak otrzymać taką pracę? Wykształcenie kierunkowe jest często mile widziane, ale nie obowiązkowe. Wymagana jest znajomość obsługi mediów społecznościowych dla firm, lekkie pióro, umiejętność pozycjonowania treści, aby znalazły się na górze listy w wynikach wyszukiwania. Są to umiejętności, które można zdobyć odbywając specjalistyczne szkolenia. Rekrutacja na takie stanowiska nie odbywa się bardzo często, ale gdy uda się ją zdobyć, jest bardzo rozwojowa i satysfakcjonująca.
Powyżej wspomnieliśmy jedynie kilka możliwości. Praca w turystyce nie ogranicza się do paru zawodów. To morze możliwości, które stanie przed Tobą otworem. My pokazaliśmy jak zrobić pierwszy krok. Następne należą do Ciebie.