Hajduszoboszlo – relaks w węgierskim stylu

Węgry stają się coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznym. Co roku miliony turystów odwiedzają stolicę kraju. Jednak Węgry to nie tylko Budapeszt – to kraina winnic i termalnych źródeł. Od wieków mieszkańcy Wielkiej Niziny relaksują się kąpiąc w leczniczej wodzie i podziwiają dziką przyrodę popijając Tokaj. Zaledwie dwie godziny drogi od Budapesztu leży największy kompleks basenowo-uzdrowiskowy w Europie – Hajduszoboszlo.

Termalne źródła i baseny

Źródła termalne przyciągają wielu turystów, którzy wiedzą, że są one cudownym lekiem na wiele schorzeń. Ponadto do zabiegów leczniczych wykorzystywane jest mineralne błoto i lokalny mikroklimat, który pozytywnie działa na samopoczucie kuracjuszy.

Hajduszoboszlo to także doskonałe miejsce na rodzinne wakacje. Mieści się tam kompleks leczniczo-rozrywkowy Hungarospa, w którego skład wchodzi: zespół tematycznych basenów Aqua Palace, basen sportowy, Aquapark, strefa wellness i  Spa,  oraz największy odkryty basen w tej części Europy. Cały kompleks posiada własny hotel, pole kempingowe, restaurację i  centrum sportowe.

Okolice Hajduszoboszlo

Zaledwie 20 kilometrów od Hajdúszoboszló mieści się drugie co do wielkości miasto na Węgrzech – Debreczyn, w którym można znaleźć klimatyczne restauracje i bary na każdym rogu, spróbować lokalnej kuchni i doświadczyć węgierskiej kultury.

Na wschód od miasteczka znajduje się największy step w Europie, a na jego terenie Park Narodowy HortobágyNa ciągnącej się aż po horyzont równinie możemy spotkać pasterzy i hodowcy koni, którzy kultywują dawne tradycje. W lokalnym Parku Dzikich Zwierząt można oglądać pelikany, sępy i szakale. Przyrodę najlepiej obserwować z roweru lub jadącej przez park kolejki wąskotorowej.

Dalej na wschód leży wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Jezioro Cisa (Tisza-tó). W okolicznych mokradłach żyje ponad 200 gatunków ptaków. Uroków jeziora można doświadczyć na różne sposoby. Wokół akwenu wyznaczona została ścieżka rowerowa. Lokalni przewodnicy proponują wycieczki łódką po jeziorze Cisa i pobliskiej rzece o tej samej nazwie. Organizują również specjalne wycieczki fotograficzne w poszukiwaniu bobrów czy kormoranów. Miłośnicy sportów wodnych mogą skorzystać z nart i skuterów wodnych oraz, w południowej części jeziora, z wakeboardów.

W mieszczącym się nad jeziorem Centrum Ekologicznym Poroszló można oglądać największe słodkowodne akwarium w Europie, które mieści się aż na czterech kondygnacjach.

Piknik nad Odrą„, na nasze zaproszenie, odwiedzą przedstawiciele kompleksu Hungarospa. Jeśli chcecie poznać pełną ofertę Hajduszoboszlo oraz jego głównej atrakcji koniecznie musicie odwiedzić ich stoisko na targach turystycznych Market Tour.