Brandenburgia - dookoła Berlina

Land Brandenburgia okala Berlin ze wszystkich stron. Coraz więcej turystów odwiedzających stolicę Niemiec decyduje się na jednodniowe wypady do Brandenburgii. Nic dziwnego – czeka tam na nich niesamowita przyroda, piękne zabytki i pełen atrakcji Poczdam…

Poczdam

Położony na obrzeżach Berlina Poczdam jest stolicą landu Brandenburgia. Miasto zostało zbudowane na wyspie znajdującej się na rzece Haweli. Najpopularniejszą atrakcją Poczdamu jest zespół pałacowo-parkowy Sanssouci. Król Prus, Fryderyk II Wielki dorastał w pięknym pałacu Schloss Rheinsberg, jednak postanowił wybudować sobie własną letnią rezydencję. Goście z całego świata zachwycają się tym arcydziełem architektonicznym oraz jego niesamowitymi ogrodami.

W Pałacu Cecilienhof położonym w “Neuer Garten” odbyło się jedno z najważniejszych spotkań XX wieku. To właśnie tutaj, podczas Konferencji Poczdamskiej, Winston Churchill, Harry Truman i Józef Stalin podzielili terytorium państwa niemieckiego po zakończeniu II wojnie światowej. Pałac wzorowany był na angielskich dworach gotyckich z czasów dynastii Tudorów.

W mieście można odnaleźć ślady wielu europejskich kultur, które przypominają o kosmopolitycznej postawie władców Brandenburgii. Znajdziemy tu Rosyjską kolonię, Aleksandrówkę, Czeską osadę tkacką Nowawes czy Dzielnicę Holenderską.

Stolica landu Brandenburgia od dawna jest miastem filmowym. Studio Babelsberg – to tutaj swoją karierę zaczynała Marlene Dietrich i Alfred Hitchcock. Tutaj Roman Polański tworzył „Pianistę” a Quentin Tarantino „Bękarty Wojny”. W studio powstało wiele technologicznych innowacji, które przyczyniły się do rozwoju światowej kinematografii. Częścią kompleksu jest Park Filmowy Babelsberg, gdzie zwiedzający mogą przenieść się w filmowy świat, dowiedzieć się jak wygląda praca na planie oraz wziąć udział w wyjątkowych tematycznych atrakcjach i pokazach.

Das blaue Paradies

Niezależnie od tego, czy zwiedzasz Brandenburgię pieszo, rowerem czy konno – każda wycieczka oferuje niezapomniane i wyjątkowe przeżycia. Około jednej trzeciej krajobrazu Brandenburgii stanowią rezerwaty przyrody. Najbardziej znane spośród nich są Rezerwat Biosfery Schorfheide-Chorin, Las Spreewald i Park Narodowy Unteres Odertal.

Brandenburgia nie bez powodu nazywana jest „Błękitnym rajem”. Znajduje się tutaj ponad 3000 jezior i tysiące kilometrów dróg wodnych. Wody Brandenburgii, razem z Pojezierzem Mekleburskim tworzą największy zamknięty system wód śródlądowych w Europie! Wybierz się na relaksującą wycieczkę łodzią i poznaj region z najbardziej urokliwej strony. Łodzie rekreacyjne są dostępne na wielu dużych jeziorach, na przykład nad jeziorem Scharmützelsee, gdzie znajduje się słynny basen termalny i park zdrojowy w Bad Saarow, lub nad jeziorem Ruppiner See w pobliżu Neuruppin.

Jeśli planujecie odwiedzić Brandenburgię, nie możecie zapomnieć o idyllicznej „Niemieckiej Wenecji” – Szprewaldzie. Pośród dziewiczych lasów powstał wodny labirynt kanałów. Zarówno turyści, jak i mieszkańcy poruszają się tutaj kajakami, rowerami wodnymi i łodziami kahn – lokalną wersją gondoli, napędzaną i sterowaną za pomocą specjalnego wiosła. Pomiędzy kanałami leży urokliwa wioska Lehde, po której można poruszać się wyłącznie drogą wodną. Każdy dom ma własną przystań i łódź. Nawet poczta roznoszona jest tutaj łodzią.

Pruskie dziedzictwo

Brandenburgia w swoim herbie ma orła. To nie jedyne pruskie dziedzictwo tego regionu. Na terenie landu znajduje się ponad 500 pałaców, zamków, rezydencji i klasztorów z okresu Księstwa, a później Królestwa Pruskiego. Popularnymi kierunkami wycieczek są pałace Rheinsberg, Paretz, Caputh i Oranienburg. W ich ogrodach obywa się wiele imprez plenerowych. W pobliżu miejscowości Cottbus znajduje się Schlosspark Branitz z imponującymi piramidami. Uznawany jest za jeden z najciekawszych przykładów angielskiej szkoły architektury krajobrazu.

W ruinach klasztoru Chorin można usiąść na zielonej łące i posłuchać znakomitej muzyki. Co roku tłumy turystów przyciąga impreza „Muzyczne lato” – Summer of Music. Klasztor cystersów ma ponad 600 lat i jest jednym z najlepszych przykładów gotyku ceglanego w regionie. W powietrzu czuć wyjątkową atmosferę tego miejsca. Z dawnego kompleksu zachowały się stróżówka, sala książąt i browar.

Brandenburgia - atrakcje dla całej rodziny

Oprócz niesamowitej przyrody i pruskiej architektury, Brandenburgia oferuje wyjątkowe atrakcje dla całej rodziny.

W zbudowanej jako hangar dla zeppelinów hali mieści się teraz tropikalny raj. Zaledwie godzinę drogi od Berlina możemy przejść się po piaszczystej plaży, wykąpać w błękitnej lagunie, podziwiać egzotyczne lasy deszczowe i ogrody pełne orchidei. Tropical Island w niektóre wieczory zamienia się w salę koncertową. Nie przegapcie show „Viva Brazil”.

Skąd pochodziły cegły z których budowano Berlin? Z Cegielni w MildenberguTo nie tylko fabryka. Doświadczysz tam sił czterech żywiołów. Na odwiedzających czekają wycieczki historyczne i imprezy tematyczne – pokazy światła i dźwięków, wystawy i spotkania zabytkowych samochodów.

Dla osób szukających odpoczynku polecamy dwa wyjątkowe ośrodki wypoczynkowe położone tuż nad brandenburskimi jeziorami.

Miejscowość Templin jest uznanym uzdrowiskiem solankowym. NaturTherme Templin to niedawno otwarty ośrodek wypoczynkowy, wyposażony w odkryty basen z grotą, gejzerami i wodospadami, centrum odnowy biologicznej oraz atrakcje wodne dla dzieci. Mieści się nad pięknym jeziorem Stadtsee.

W Neuruppin, w czterogwiazdkowym Resort Mark Brandenburg nad jeziorem Ruppiner See znajduje się centrum Spa i trzy restauracje serwujące wysokiej jakości regionalną kuchnię. Dania przygotowywane są z najwyższej jakości produktów pochodzących z lokalnych farm.

Region Brandenburgia będzie naszym wystawcą podczas tegorocznego Pikniku nad Odrą! Dla uczestników imprezy przygotowali wyjątkowe atrakcje – między innymi quiz na scenie. Zapraszają do odwiedzenia ich stoiska w strefie Market Tour!