Miod
 

PIKNIKOWE SMAKI 

Piknikowi towarzyszyć będą Targi Żywności i Produktów Ekologicznych ORGANIC. Jest to propozycja dla wszystkich zainteresowanych ekologicznymi i naturalnymi produktami oraz unikalnym rękodziełem. Odwiedzający będą mieli także okazję spróbować wyrobów z regionów m.in. Lubuskiego, Wielkopolskiego i Zachodniopomorskiego wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych, oraz lokalnych specjałów w ramach Alei Zachodniopomorskich Smaków.

 W tym roku jednym z wydarzeń towarzyszących w ramach Pikniku nad Odrą jest Festiwal Smaków Food Trucków. W Szczecinie to wydarzenie odbyło się dwukrotnie w 2016 r. Duże zainteresowanie i pozytywne przyjęcie ze strony mieszkańców sprawiło, iż festiwal zawita w Szczecinie po raz trzeci. Ideą festiwalu jest promowanie zdrowego, różnorodnego i wykonanego z ogromną pasją jedzenia z food trucków. W nadchodzącej edycji podczas Pikniku nad Odrą udział weźmie blisko 20 restauracji na kółkach z całej Polski, reprezentujących kuchnię z najróżniejszych zakątków świata. Na gości czekać będą dania kuchni: meksykańskiej, bliskowschodniej, japońskiej, amerykańskiej, francuskiej, hiszpańskiej oraz polskiej. Pełna lista food trucków pojawi się przed samym wydarzeniem.
Festiwal jest świetną okazją do poznania różnorodnych smaków oraz spędzenia czasu z przyjaciółmi i rodziną! Na gości czekać będą miejsca siedzące, muzyka i wiele kulinarnych nowości!

festiwal

Pierwszego dnia Pikniku odbędzie się Wielkie Gotowanie czyli przygotowanie oryginalnej potrawy w Wielkim Garze. W tym roku ugotowana zostanie „Uckermärker Käsesuppe" czyli tradycyjna zupa serowa przygotowana przez Region Brandenburgii, naszych najbliższych niemieckich sąsiadów, od lat prezentujących swoją oferte turystyczną na Market Tour.
Około 10 tys. porcji powędruje do uczestników. Gotowanie odbywa sie od godzin porannych, degustacja rozpocznie się tradycyjnie po godzinie 14:00.

 

W tym roku podczas Pikniku odbędzie się również finał XVII edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów", który organizowany jest przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego w partnerstwie ze Związkiem Województw RP. Jego celem jest gromadzenie wiedzy o oryginalnych i charakterystycznych produktach żywnościowych regionów. Każde danie konkursowe musi być przygotowane z wykorzystaniem produktów związanych z danym regionem, powszechnie znanych i rozpoznawalnych w regionie. Dania będą przygotowywane na piknikowej scenie. Do zdobycia w konkursie są nagrody rzeczowe oraz nominacja do nagrody honorowej „Perła 2017".

Organizator
Patronat Honorowy
Współorganizacja
Patronat Medialny