alt 

11 Edycja Pikniku nad Odra za nami!!

„Warszawa zazdrości takiej Imprezy Szczecinowi” takimi słowami Rafał Szmytke - Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej  rozpoczął swoje wystąpienie podczas oficjalnego otwarcia 11 edycji Pikniku nad Odra i 24. już edycji Targów Turystycznych Market Tour, które odbyły się w ubiegły weekend 9-10 maja przy Wałach Chrobrego.

 

 alt

Piknik nad Odrą to bogata w wydarzenia, plenerowa impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz największych i najczęściej odwiedzanych targowych imprez turystycznych. Tylko nieliczne imprezy w Polsce mają tak bogaty program i są tak tłumnie odwiedzane. W tym roku, w całym Pikniku udział wzięło blisko 300 wystawców, m.in. z Polski, Niemiec, Czech, Węgier, Dominikany i Uzbekistanu i jak co roku, imprezę odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób. Bogata oferta turystyczna, wyjątkowi podróżnicy, regionalne jedzenie, Strefa Wędkarza, tradycyjne Wielkie Gotowanie i nowość – Wielkie Wędzenie – to tylko część wydarzeń jakie miały miejsce podczas tegorocznego Pikniku nad Odrą.

 alt

 24. Targi MARKET TOUR były wyjątkową okazją, aby w jednym miejscu i czasie sprawdzić oferty turystyczne wyjazdów wakacyjnych i weekendowych, propozycje przewoźników i obiektów wypoczynkowych. Podczas tegorocznej edycji Market Tour swoją bogatą ofertę turystyczną pod hasłem „Cudze chwalicie swego nie znacie – Wypoczywaj w Polsce, Wypoczywaj na Pomorzu Zachodnim,” promowały regiony turystyczne z Polski i województwa zachodniopomorskiego. Nie zabrakło wystawców z Dolnego Śląska, Łódzkiego, Opolskiego, Pomorskiego, Wielkopolskiego i oczywiście naszego ubiegłorocznego partnera: Lubuskiego. Wśród wystawców można było spotkać pirata z rewalskich mórz, duńskiego kozaka oraz sanitariuszki wojskowe przybliżające bogatą historię Bornego Sulinowa. Siemczyno przeniosło nas w świat epoki baroku, można było porozmawiać z autentyczną baronową i pospacerować w towarzystwie szlachty barokowej, a na stoisku Świnoujścia główną postacią był husarz z XVII wieku, który zapraszał odwiedzających Piknik nad Odrą do udziału w V Dniach Twierdzy w Świnoujściu, podczas których zostanie pokazana burzliwa "historia szwedzka" Pomorza Zachodniego.

alt

 

Stoisko Unity Line, kolorowe i radosne, zachęcało przede wszystkim dzieci do zabawy z klaunem puszczającym ogromne bańki mydlane, Dziwnów zaprezentował eksponaty z Parku Miniatur,
a Interglobus Tour kręcił specjalnym kołem fortuny.
Nie zabrakło również akcentów z dalekiej Azji, które reprezentowała firma ALJ-Samarqand, organizująca wycieczki w rejonie Samarkandy w Uzbekistanie.

 alt

Na szczególna uwagę zasługuje również imponująco przygotowane stoisko „Odpoczywaj na wsi” organizowane przez Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Polską Federację Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”. 

Nie zabrakło również przedstawicieli turystyki wodnej, którzy poza bogatą ofertą sprzętu wodnego i wędkarskiego  zachęcali również do aktywnej formy spędzania wypoczynku.
Na wielu stoiskach można było zapoznać się z najnowszą ofertą firm organizujących spływy kajakowe i pontonowe z całej Polski. W, cieszącej się dużą popularnością, Strefie Wędkarza znajdowały się akcesoria wędkarskie, łodzie, pontony, silniki do łodzi, wędki, kołowrotki a nawet echosondy. Strefa ta – organizowana po raz pierwszy –przypadła do gustu zarówno samym wystawcom, jak i naszym odwiedzającym.

 alt

 Początek Pikniku zainaugurowała konferencja organizowana przez Zachodniopomorską Regionalną Organizację Turystyczną pt. "Cudze chwalicie swego nie znacie... - międzyregionalna popularyzacja turystyki krajowej" pod patronatem Tomasza Jędrzejczaka, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, która odbyła się w auli Akademii Morskiej.
Otwierając spotkanie Minister Jędrzejczak podkreślił rolę turystyki jako istotnej gałęzi polskiej gospodarki, która stanowi 5% krajowego PKB. Podkreślił również rolę produktów regionalnych w kształtowaniu zmian w turystyce. Z kolej Rafał Szmytke, Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, pogratulował stworzenia całej inicjatywy Pikniku nad Odrą jako atrakcyjnej formy spotkań ludzi z branży turystycznej ze swoimi potencjalnymi odbiorcami.

 

alt

Ubiegłoroczny niewątpliwy sukces debiutującej Strefy Globtrotera został powtórzony w tym roku. Przez oba dni cieszyła się ona dużym zainteresowaniem uczestników imprezy.

 - Jestem pasjonatem spotkań z podróżnikami, cieszę się, że organizatorzy Imprezy wzbogacili Piknik nad Odrą prezentacjami podróżniczymi – mówił Aleksander Jagodziński ze Szczecina.

 W namiocie Strefy Globtrotera pełniącym funkcję sali spotkań z podróżnikami odbyły się prezentacje, pokazy i dyskusje. W tym roku Strefa gościła Elżbietę Dzikowską, znaną z popularnego podróżniczego programu telewizyjnego Pieprz i wanilia, kajakarza, Podróżnika Roku 2015 – Aleksandra Dobę, fotografów związanych z National Geographic – Jacka Boneckiego i Bartosza Stróżyńskiego oraz Monikę Witkowską, a także rodzinę podróżników, która swoje przygody opisuje na popularnym blogu „Rodzina bez Granic”. Pasjonaci fotografii mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach fotograficznych z uznanym fotografem Jackiem Boneckim, a dla smakoszy przygotowaliśmy degustacje smakołyków tureckich oraz tajemniczego napoju Mamajuana z Dominikany.

 Piknik nad Odrą to także wydarzenie kulinarne. Hitem soboty, jak co roku, było Wielkie Gotowanie. Tym razem częstowaliśmy Zachodniopomorską Zupą Wiosenną. Organizatorom - Małgorzacie Lis – Prezes Międzynarodowych Targów Szczeciński oraz Wojciechowi Helińskiemu Prezesowi Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Turystyki w częstowaniu pomagali: Rafał Szmytke - Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Jarosław Rzepa Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Krzysztof Soska - Zastępca Prezydenta Szczecina oraz Marek Migdal - Wiceprezes Zachodniopomorskiej Organizacji Turystycznej. Drugiego dnia z kolei, długa kolejka ustawiała się po darmowe porcje wędzonych ryb, które przygotowano w ramach, nowej na Pikniku nad Odrą, akcji Wielkie Wędzenie. Rozdano około 400 porcji ryby! Partnerami Wielkiego Gotowania byli: Drobimex oraz Farutex, natomiast Wielkiego Wędzenia była Organizacja Producentów Ryb BAŁTYK Sp. z o.o.

alt

W bogatym programie „Pikniku nad Odrą” było sporo innych atrakcji dla smakoszy. Na Targach Żywności i Produktów Ekologicznych ORGANIC mieliśmy szansę spróbować i zakupić specjały z Litwy, Turcji, Włoch, Tunezji, Austrii, Maroko i Egiptu. Nie zabrakło też produktów regionalnych, takich jak: miody, piwa, ekologiczne wina owocowe, sery, wyśmienite wędliny, owoce suszone z całego świata i inne. Dla wielbicieli kuchni regionalnych była również Aleja Zachodniopomorskie Smaki i stoiska prezentujące smakołyki z Listy Produktów Tradycyjnych, które zabrały nas na kulinarna wycieczkę po Polsce.

alt

W ramach tegorocznego Pikniku nad Odrą odbyła się kolejna już edycja przedsięwzięcia pn. „Pokaż Szczecin Swoim Gościom”. Celem akcji było pokazanie i uświadomienie mieszkańcom, że Szczecin jest miastem przyjaznym i atrakcyjnym turystycznie. W tym roku program został bardzo wzbogacony. Oprócz szlaku autobusowego, dostępne były szlaki: wodny w dwóch odsłonach - statkiem wycieczkowym i kajakiem, rowerowy i cztery różnorodne szlaki piesze m.in. szlak rodzinny specjalnie przygotowany dla rodziców z dziećmi,. Ponad 500 szczecinian, prowadzonych przez doświadczonych szczecińskich przewodników, poznawało swoje miasto na bezpłatnych wycieczkach. Akacja Pokaż Szczecin Swoim gościom została przeprowadzona w partnerstwie z Miastem Szczecin.

alt

 Bogaty program artystyczny i konkursy na scenie – tego nie mogło zabraknąć na Pikniku. Od występów zespołów dziecięcych - tanecznych i wokalnych, przez solistów, zespoły rockowe, po ludowe i folklorystyczne – takiego urozmaiconego repertuaru nie spotyka się często.. Do tego liczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami organizowane przez poszczególnych wystawców oraz dmuchane zamki i wesołe miasteczko z mnóstwem atrakcji – punkty obowiązkowe Pikniku dla rodziców z dziećmi.

 

Więcej zdjęć w galerii

Organizatorami imprezy były Międzynarodowe Targi Szczecińskie oraz Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Turystyki. 

Zapraszamy na kolejną edycję „Pikniku nad Odrą” już za rok: 7-8 maja 2016r.

 

Organizator
Patronat Honorowy
Współorganizacja
Patronat Medialny